logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 32682093 | 2019
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Tipy pro správný start motorkářské sezóny

Tipy pro správný start motorkářské sezóny

 

Svoboda, zábava a nezávislost: jaro letos začalo dříve, a tak mnozí motorkáři již vyrazili na silnice. Pro zajištění příjemného startu nové sezóny však musí být fit stroj i jezdec. Odborníci z TÜV SÜD nabízejí užitečné tipy.

 

Jakmile vykoukne sluníčko, natáhnout kožený oblek a nastartovat motorku - motorkáři, kteří již zahájili sezónu, by však měli klást větší důraz na světla, brzdy a lanka. První jízdě by měla předcházet důkladná kontrola všech technických systémů. Nezbytná je kontrola hladiny kapalin, řízení, brzd a odpružení a důkladné očištění motorky. Kondice, koordinace, koncentrace - schopnosti jezdce a fyzická zdatnost jsou na pořadu dne méně často. Jiří Socha, odborník z TÜV SÜD Czech, varuje:
V zájmu bezpečnosti by motocyklisté měli své vlastní fyzické zdatnosti věnovat tolik pozornosti, jako věnují stavu svých strojů, a měli by se udržovat v kondici jízdou na horském kole nebo speciálním kondičním tréninkem." Zejména v prvních týdnech motorkářské sezóny má mnoho jezdců tendenci přeceňovat své schopnosti, než získají cit pro svůj stroj.

 

Být fit: Pro znovuzískání citu pro motocykl a silnici jsou ideální krátké, dobře známé trasy. Na začátku sezóny by motorkáři měli zejména dávat pozor na podmínky na silnici před sebou. Zvláště v zatáčkách mohou překvapit zbytky štěrku po zimním posypu a zbytky posypové soli a jiné nečistoty zase mohou způsobovat kluzkost vozovky i v suchých podmínkách. Zkušení jezdci obvykle začnou více jezdit na kole, což nejen pomáhá budovat kondici po dlouhých zimních měsících, ale také zlepšuje koordinaci a reakční rychlost. Jízda na motocyklu obzvláště namáhá svaly krku, zápěstí, předloktí a prstů; kondici pomůže cíleně zlepšit mačkání tenisového míčku. Celkovou pružnost lze zvýšit pomalým dálkovým joggingem nebo specifickým kondičním tréninkem.

 

Fungování: Před první vyjížďkou na motocyklu stroj očistěte a zkontrolujte hladiny všech kapalin a také odpružení a systémy řízení. Po vyčištění proveďte důkladnou vizuální kontrolu. Jsou všechny šrouby utažené, včetně těch skrytých? Našli jste nějaké přehlížené vady? Hlavní důraz by se měl klást na součásti, které jsou klíčové pro bezpečnost, především pneumatiky a brzdy. Než vyrazíte na silnici, měli byste zvlášť pečlivě kontrolovat pneumatiky a ráfky, brzdové obložení a kotouče. Brzdové kotouče musí mít správnou tloušťku a nesmí mít hluboké rýhy či dokonce praskliny. Minimální tloušťka je na kotoučích obvykle uvedena a jezdci si ji mohou sami snadno zkontrolovat pomocí posuvného měřítka. Při kontrole brzdového systému se také ujistěte, že obě ruční a nožní brzdy fungují hladce, že brzdová lanka jsou bezpečně připojené a nemají vůli.

 

Kontrola: Pneumatiky vyžadují zvláštní pozornost. Mohou trpět i přesto, že byl motocykl během zimních měsíců uložen profesionálně na stojánku, aby se odlehčilo zatížení přední a zadní pneumatiky. Postupujte podle následujícího rychlého kontrolního seznamu: má hloubka dezénu minimálně 1,6 mm? Jsou běhouny pláště pneumatiky a bočnice v pořádku bez viditelného poškození nebo jsou v gumě dokonce vtěsnaná cizí tělesa? Jsou všechny kryty ventilů na svém místě? I když vizuální kontrola neodhalí žádné problémy, pneumatiky motocyklu by se neměly používat déle než šest let. Teplo a slunce způsobují degradaci; pneumatiky hůře těsní, projevuje se únava materiálu a tvrdnou, čímž ztrácejí svou přilnavost. V důsledku toho motocykl ztrácí efektivní přilnavost k vozovce a brzdné vzdálenosti jsou výrazně delší - zejména na mokrém povrchu. Také zkontrolujte vzduch - pokud tlak v pneumatice přes zimu výrazně klesl, může to být známkou poškození. Jelikož správný tlak v pneumatikách může mít významný vliv na životnost pneumatiky a chování na silnici, pravidelné kontroly jsou nezbytné.

 

Trénink: Prvních několika jízd volte klidné tempo a kratší trasy. Pokud je vaše první cesta delší, neustále bedlivě sledujte své fyzické rezervy a naplánujte dostatek přestávek. Nejvhodnější je vybrat si známou trasu, kde můžete znovu získat své řidičské schopnosti a cit pro motocykl na bezpečné půdě. Pozor na povrch vozovek: letos na jaře o sobě dávají vědět výmoly, jelikož jsou silnice po zimě v neutěšeném stavu. Dávejte pozor na silnici před sebou, nebo - jak říkají motorkáři - „čtěte silnici".

Text k obrázku: Číslo jedna na kontrolním seznamu pro začátek motorkářské sezóny: pneumatiky.

 

Zdroj:http://www.pressweb.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22