logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 32682005 | 2019
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Jednostopí - připravte se!

Jednostopí - připravte se!

 

S přibývajícími stupni Celsia vyrazí na silnice stále více motocyklů.
Velmi rychle se zvyšují počty těch nejsilnějších. Vždyť za rok 2008 přibylo v registru 32 665 ks motocyklů (včetně registrací mopedů). První registrace za rok 2008 přitom činily 49 893 ks (z toho 27 222 ks nových a 22 671 ks ojetých z dovozu). Tomuto by pak odpovídalo vyřazení 17 228 ks starších motocyklů z registru. Vykázáno však bylo pouze 6 711 ks (6 350 ks zrušeno, 361 ks exportováno). Průměrný věk motocyklového parku v ČR tak zůstává stále značně vysoký (31,98 roku), oproti konci roku 2007 však došlo k jeho snížení o cca 0,5 roku.

Dnes už snad skoro nikdo nevyužívá svoje stroje jako dopravní prostředek pro cesty do práce, pro většinu je motocykl sportovním nářadím. Bohužel právě tihle jezdci své sportovní ambice většinou neuplatňují ve sportovních areálech, ale na veřejných komunikacích. Měli by si především uvědomit, že i pro ně platí pravidla silničního provozu, že maximální "stotřicítky" na dálnici mohou využít, právě tak, jako všichni ostatní, jen tehdy, je-li rychlostí přiměřenou. Silné stroje s přebytkem výkonu dokáží na silnici vyděsit nejednoho řidiče náhlým zjevením - nejen zleva, ale často i zprava při předjíždění kolon. A tak bychom si všichni měli uvědomit rizika, která z jednání těchto jezdců mohou vzniknout. Především by se jich měli vyvarovat motocyklisté sami. Hlavně to bývá riskantní, někdy i bezohledná jízda, řezání zatáček, příliš velká rychlost, která je příčinou vynesení ze zatáčky, nedostatečná či opožděná signalizace, používání tmavých brýlí i za snížené viditelnosti, nedostatečný odstup, nesledování provozu za sebou, kličkování, jízda po krajnici, předjíždění zprava, jízda mezi dvěma obsazenými jízdními pruhy, nezvládnutí motocyklu při nouzovém brždění, a tak podobně. Pro jezdce na silných strojích jsou v zahraničí pořádány speciální kursy, včetně možnosti svézt se naplno na uzavřeném okruhu. To je u nás zatím pole neorané a otevřená možnost působnosti pro automotokluby, motocyklovou federaci i mostecký i brněnský okruh.

Pár rad k zopakování

  • pevný oděv je vaše karoserie, nejezděte nalehko, boty, kombinéza a rukavice vás chrání proti úrazu,
  • nezapomínejte na rezervní brýle nebo štítek,
  • volte výrazné - "signální " - barvy přílby i oděvu s reflexními prvky,
  • při balení patří těžší věci 1.dopředu, 2.co nejníže - tedy na nádrž a do bočních brašen,
  • před cestou s novým strojem si nacvičte nouzové situace, včetně výměny duše,
  • při delší cestě nezapomeňte na časté přestávky,
  • jedete-li s větší skupinou, nesnažte se držet "v houfu", domluvte si úměrně dlouhé etapy a místa srazů podle toho nejslabšího. Ten nejzkušenější by měl jet poslední.

Zdroj: www.uamk-cr.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22