logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003205 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Zámek Moritzburg - nová zimní výstava - TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Zámek Moritzburg - nová zimní výstava - TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

 

Zámek
Nejkrásnější vodní zámek v Sasku nese jméno po vévodovi Mořici Saském, který zde dal v roce 1542 vybudovat lovecké sídlo. Od roku 1723 nechal kurfiřt August Silný zámek skvostně přestavět podvedením Matthäuse Daniela Pöppelmanna, známého jako architekta drážďanského Zwingeru, aby vytvořil vhodné prostředí pro své rušné slavnosti. Uprostřed rozsáhlého parkového a rybničního komplexu tak vznikl barokní klenot v okrové a bílé barvě, jehož nádhera se půvabně zrcadlí v uměle založených rybnících.
Jedním z mnoha pokladů zámku Moritzburg je dnes jedna z nejdůležitějších sbírek loveckých trofejí v Evropě. Legendami opředená "Péřová komnata" s výstavní ložnicí kurfiřta Augusta Silného dokonce obdržela "Evropskou cenu za udržení kulturního dědictví". Více než milion barevných ptačích peříček utváří v této místnosti jedinečné umělecké dílo.
 

 

Pozadí výstavy
Barokní lovecký letohrádek v Moritzburgu u Drážďan se v zimě 1972/73 proměnil ve slavnostní kulisu pohádkového filmu "Tři oříšky pro Popelku", natočeného v koprodukci DEFA a pražských Filmových studií BARRANDOV. Nikdo tehdy ani nepomyslel na to, že se tento film stane jednou z nejoblíbenějších pohádek nejen v Česku a Německu, ale i v mnoha dalších zemích. Dnes je tento film kultovní a má své neodmyslitelné místo v televizním programu mezi Vánocemi a Novým rokem. Každý rok narůstá počet těch, kteří v Moritzburgu hledají schodiště, na kterém ztratila Popelka svůj střevíček,
a plesový sál, kde okouzlila prince. Samotný film se stal pevnou součástí historie zámku. Stejnojmenná zvláštní výstava v zimě 2009/2010 přilákala více než 150 000 návštěvníků. Nespočet jich přichází do Moritzburgu dokonce i v létě, aby si prohlédli původní místa natáčení nebo aby na slavném schodišti požádali svou milou o ruku.
 

Baroko odchází - Popelka přichází
Pokračování původní speciální výstavy: Od 5. listopadu 2011 se na dobu čtyř měsíců změní zámek barokní na zimní pohádkový a nabídne prostor k prožití jedné z nejkrásnějších českoněmeckých filmových pohádek všech dob. Kultovní filmovou pohádku znají v mnoha zemích celého světa. Pro zámek Moritzburg to letos znamená koncepční nový začátek. V následujících letech si budou na zámku předávat žezlo v létě král August Silný a v zimě pohádkový král. To znamená, že Barokní výstava, tedy mj. slavná "Péřová komnata", Kamenný sál, Monstrózní sál, Augustova komnata nebo jídelna nebudou během zimních měsíců přístupné nebo budou součástí zimní výstavy. Rozhodnutí, které dá v budoucnosti v průběhu roku zámku dvě různé tváře.
 

Nová zimní výstava "Tři oříšky pro Popelku"
Už od jara 2011 oznamuje obří střevíček na zámecké terase v Moritzburgu, že se blíží výstava vzniklá v úzké spolupráci s Filmovými studii BARRANDOV, DEFA Stiftung, filmovými studii Babelsberg a také německou komunitou příznivců Popelky (http://www.dreihaselnuessefueraschenbroedel.de/). Od 5. listopadu 2011 do 26. února 2012 bude na zámku Moritzburg otevřena výstava "Tři oříšky pro Popelku". To, v co příznivci Popelky dlouho doufali, se konečně stane skutečností. Rozšíření - oproti původní zimní výstavě v letech 2009/2010 z 460 m² na nyní více než 2 000 m² výstavní plochy zabírající čtyři poschodí - znamená pro nejoblíbenější českoněmeckou filmovou pohádku vstup do nové dimenze. Součástí konceptu výstavy jsou i slavnostní zámecké sály a také původní místa natáčení. To vše tvoří důstojný rámec pro "královské" filmové rekvizity. Mnohem větší výstavní plocha znamená také zvýšený komfort pro návštěvníky. Více prostoru je také věnováno představení filmových hvězd. Nově koncipovaná prohlídka výstavy prochází zasněženým zámkem. Filmové kulisy jako selský dvůr macechy nebo Popelčin pokojík byly přepracovány či vznikly znovu. Exkluzivní rozhovory s režiséry a herci vyprávějí o vzniku filmu a životě jeho představitelů. Ze dvou zámeckých komnat se staly kinosály. Filmové gymnázium Postupim vyrobilo exkluzivní dokumentaci, kde se návštěvníci mimo jiné dozvědí odpověď na jednu z nejdůležitějších otázek - jak to bylo se vznikem plesového sálu. Nad přepracovaným detailním modelem plesového sálu si můžete vybavit jednotlivé filmové sekvence. Díky opětovné podpoře početné rodiny příznivců Popelky, zejména pak paní Katrin Miebachové, budou vystaveny také mnohé zápůjčky vášnivých filmových fanoušků. Kromě toho byla na výstavě zohledněna a realizována mnohá přání a návrhy příznivců a návštěvníků. K nejoblíbenějším exponátům budou jistě patřit voskové postavy Popelky a prince v životní velikosti. Ruku v ruce "tančí" podle oblíbené filmové hudby Karla Svobody a patří jim celá jedna místnost. Pro proměnu oříšku na svatební šaty bude třeba zapojit vlastní iniciativu, stejně jako u dalších interaktivních zastavení.
 

Nezapomněli jsme ale ani na nejmladší generaci příznivců Popelky:
Výstava je výrazně orientovaná na rodiny s dětmi. Nejmladší návštěvníky očekává bohatý program, průvodcem po výstavě jim bude například pohádková sova Rozárka v podobě komiksové postavičky. Dětské divadlo v jedné ze čtyř zámeckých věží zve o víkendech, prázdninách a svátcích na loutkové hry a pohádková čtení. V době předvánoční se zámecká fasáda už pravidelně mění na obří adventní kalendář. Jeho okna se otevírají denně v 16 hodin (24. prosince už v 10 hodin). O doprovodný program se postaraly děti z místních školek, které namalovaly i výzdobu jednotlivých oken. Už legendární je neustále se vracející otázka, s čím letos přijede Ježíšek. Kromě kočárkárny v zámku nabízí Historická zámecká kuchyně také kavárnu a Popelčin obchůdek se suvenýry.
Popelka má také své vlastní stránky na internetu:
Na webu www.maerchenschloss-moritzburg.de a www.popelka-moritzburg.cz naleznete veškeré aktuální informace.

Informace o výstavě najdete také na Facebooku:
www.facebook.com/pages/Zámek-Moritzburg/149231468507504

Zdroj foto:http://www.popelka-moritzburg.cz.


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22