logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003198 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Výstava Hurá do školy !

Výstava  Hurá do školy !

 

Národní pedagogické muzeum a knihovna představuje vůbec poprvé v celistvosti svou rozsáhlou sbírku slabikářů a didaktických obrazů určených k výuce čtení a psaní. Výstava je o prvňáčcích a (nejen) pro prvňáčky . Pro veřejnost je přístupná od pátku 25. října 2013 a potrvá až do 15. června 2014. Slavnostní vernisáže se vedle významných hostů zůčastnil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dalibor Štys.
Zahájení školní docházky představuje velký přelom v životě dítěte. První den strávený ve škole si většina z nás pamatuje po celý život. Stejně tak si pamatujeme slabikář - první učebnici v „opravdové" škole. Řada prvňáčků má doma ve fotoalbu i trvalou upomínku slavného dne - fotografii s aktovkou.

 

Na výstavě je představena rozsáhlá sbírka slabikářů, a to nejen českých, ale také německých, anglických, italských, maďarských, holandských, tureckých. Vystaveny jsou též slabikáře pro menšiny žijící na území České republiky, a také slabikář amerických Čechů vydaný roku 1885 v Chicagu. Vedle slabikářů návštěvníci uvidí množství didaktických obrazů určených k výuce abecedy, prvotního počítání či krasopisu.

 

Kromě slabikářů a obrazů je na výstavě prezentována sbírka exteriérových tabulí, které označovaly školní budovy i interiérových cedulek, které označovaly školní místnosti. Vynechán nebyl ani školní nábytek a hygienické zařízení, stejně jako aktovky, písanky a psací potřeby. Mediální tváří výstavy se stala olejomalba neznámého autora „Přijímání do školy", která vznikla okolo roku 1820 a zachycuje chlapce s matkou, která potravinami platí učiteli školné.

 

„Návštěvník si během návštěvy výstavy může utvořit plastický obrázek, čím a do čeho děti psaly, v jakých lavicích seděly, z jakých učebnic se učily. Dětské návštěvníky provedou výstavou čtyři prvňáčci z doby Rakousko-Uherska, meziválečného Československa i doby socialismu, kteří vypráví své zážitky ze školy", říká kurátorka výstavy Magdaléna Šustová.

 

 

Budoucí školáci si na několika pracovních místech mohou procvičit znalost písmen, číslic a počtů. Mohou si zahrát speciální domino, sestavit zdravou svačinu a prodávat v obchodě z doby První republiky.

 

Zdroj:http://www.msmt.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22