logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003250 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Václav Havel má v Praze svou lavičku

Václav Havel má v Praze svou lavičku

 

Praha má od 1.května  pamětní místo, které připomíná osobnost prezidenta a dramatika Václava Havla. Netradiční památník má podobu lavičky a je dílem Havlova dvorního architekta Bořka Šípka. Umístěn je poblíž parku Kampa, na Maltézském náměstí. Na jeho vzniku se podílely hlavní město a Knihovna Václava Havla. Slavnostního odhalení „Lavičky Václava Havla" se účastnili blízcí, přátelé a spolupracovníci prvního postkomunistického prezidenta naší země.

 

 

Praha je s osobností Václava Havla neodmyslitelně spojená a naše metropole tímto netradičním památníkem vzdává jeho osobě čest. Zároveň také připomíná ideály, které hájil a díky nimž byl respektován v celém světě. Věřím, že se lavička stane symbolem rozhovorů lidí různých kultur, přesvědčení a názorů," uvedl primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček.

 

 

Památník vytvořil známý český architekt Bořek Šípek, který pro něj také vybral místo na Maltézském náměstí. I když jej tvoří lípa prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, ujal se pro něj původně pracovní název „lavička".

 

„Václav Havel byl zaníceným příznivcem dialogu. A shromažďoval kolem sebe lidi, pro které je dialog doslova životní potřebou. Líbilo se mi, jak nesnášel, když někdo nebyl schopen naslouchat svému partneru či protivníku. Myslím, že jakýsi imperativ k dialogu je jednou z nejcennějších částí Havlova odkazu rozhádanému a různoběžnému dnešku. Proto jsem se snažil vytvořit jeho památník jako užitečné místo nabádající lidi ke sdílení myšlenek a k naslouchání. Stav, kdy spolu mluvíme, je stavem štěstí, " uvedl Bořek Šípek.

 

 

Havlova lavička je celosvětovým konceptem, jehož záměrem je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která budou přispívat k setkávání a dialogu v duchu životních postojů našeho prvního postkomunistického prezidenta. O šíření tohoto poselství a díla se snaží Knihovna Václava Havla, které poskytla Dagmar Havlová prostřednictvím Nadace VIZE 97 licenci na realizaci projektů.

 

 

„Velice si ceníme toho, že se podařilo toto pamětní místo vybudovat také v Praze. Lavička Václava Havla by měla lákat k dialogu všechny obyvatele a návštěvníky metropole, mimo jiné také proto, že právě nyní slavíme výročí znovupřijetí České republiky do společenství demokratických evropských zemí," dodala ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

 

 

Vůbec první pamětní místo věnované Václavu Havlovi původně vzniklo v areálu Georgetownské univerzity ve Washingtonu D.C. loni na podzim. Myšlenka se zalíbila také v Evropě a tak postupně začala vznikat obdobná místa zvaná v zahraničí jako Havel's Place, například v Dublinu nebo Barceloně.

 

 

Více o projektu „Lavička Václava Havla" naleznete zde: http://www.vaclavhavel-library.org/cs/lavickavh

 

Zdroj:http://www.praha.eu 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22