logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003222 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Výstava Česká fotografie 20. století bude zahájena 12.3. v Bonnu

Výstava Česká fotografie 20. století bude zahájena 12.3. v Bonnu

 

V prestižní státní německé galerii Kunst - und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland v Bonnu bude 12. 3. otevřena výstava mapující vývoj české fotografie celého 20. století ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Akce se koná v rámci předsednictví České republiky Radě EU.

Expozice s názvem „Česká fotografie 20. století" návštěvníkům představí práci všech našich předních fotografů za více než sto let. Jde o nejobsáhlejší výstavu české fotografie, jaká byla dosud v zahraničí uspořádána. Výstava se koná pod záštitou Evy Louise Köhler, choti prezidenta SRN a paní Livie Klausové, choti prezidenta ČR. Výstavu zahájí ministr kultury Václav Jehlička. Autory výstavy jsou Jan Mlčoch, kurátor fotografické sbírky UPM v Praze, a Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Expozice zahrne kolem 500 položek, zhruba polovina z nich pochází ze sbírky UPM, další díla jsou z veřejných i soukromých sbírek, českých i zahraničních či zápůjčky od autorů. Česká fotografie je představena v dílčích kapitolách představujících jednotlivé směry a trendy fotografického umění. Zahrnuje tvorbu od počátku století, přes moderní fotografické směry ve dvacátých letech, k surrealistickým experimentům, poetismu, poválečnou reportážní a dokumentární fotografii, rozkvět výtvarné fotografie a její dílčí směry (happening, land art, konceptuální umění, body art) až po inscenovanou a portrétní fotografii konce 20. století. Ve výběru je zastoupeno přes 100 autorů, mezi nimi Josef Sudek, František Drtikol, Jaromír Funke, Jaroslav Rössler, Karel Hájek, Václav Jírů, Vilém Reichmann, Jan Reich, Jan Saudek, Josef Koudelka aj. K výstavě byl připraven rozsáhlý katalog vydaný pořadateli a nakladatelstvím KANT v Praze.

"Nejvýznamnější z českých tvůrců již světového ohlasu dosáhli, mnozí další, dosud neprávem opomíjení, ale stále ještě cestu k mezinárodnímu uznání hledají. Celkový přínos české fotografie světové umělecké scéně, v mnohých směrech specifický a nepřekonaný, představuje právě tato výstava," říká ministr kultury Václav Jehlička. Vedle nejznámějších děl české tvorby zde návštěvníci naleznou také fotografie, které byly dlouho zapomenuty nebo dosud nebyly vůbec vystaveny.

Díla budou v Kusthalle v Bonnu vystavena od 13. 3. do 26. 7. 2009.

Zdroj: www.mkcr.cz 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22