logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003062 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Na Znojemském adventu najdete živý i dřevěný betlém

Na Znojemském adventu najdete živý i dřevěný betlém

 

Dva betlémy v životních velikostech obohatí letošní Znojemský advent 2016. Na Horním náměstí najdou dřevěné figury z dílny řezbáře Martina Lichevníka a u kostela sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí se do rolí betlémské rodiny převléknou dobrovolníci.

 

 

„Znojemský rodák řezbář Martin Lichevník již vloni daroval městu Znojmu první postavy betléma, a to Marii, Josefa, jezulátko. Letos k nim doplní zvířátka - dvě ovečky a psa. V dalších letech bude řezbář postupně vytvářet další postavy a betlém tak rozšiřovat, aby se stal ještě více atraktivní pro všechny návštěvníky znojemského adventu. Rád bych mu tímto poděkoval, neboť všechny postavy betléma jsou řezbářem městu darované," vysvětlil místostarosta Znojma Jan Grois.

 

 

 

Znojemský advent začne tradičně slavnostním rozsvícením vánočního stromu na Horním náměstí o první adventní neděli 27. 11. 2016 čtvrt hodiny před pátou odpolední. Náměstí bude dominovat vánoční strom, kterým bude douglaska tisolistá darovaná od rodiny Eliášovy ze Znojma. Dvanáct metrů vysoký jehličnan bude usazen na místo 16. listopadu a rozzáří ho přes třicet tisíc žárovek. Vyzdobena bude i Obroková ulice, na které jednotlivé vánoční stromečky nazdobí již 24. a 25. listopadu děti ze znojemských škol. Své vánoční stromy si v prvním adventním týdnu rozsvítí také obyvatelé příměstských částí Znojma.

 

 

 

Chceme návštěvníkům adventu nabídnout poklidné prožití předvánočního času, zvolnění v každodenním shonu a možnost setkání s přáteli nad horkým punčem nebo u dobrého svařáku od místních prodejců, ale také u zajímavého programu. Připravili jsme ho bohatý pro všechny věkové kategorie. A advent nebude jen na Horním náměstí, ale město ožije i v ulicích. Stěhuje se do městského divadla i do podzemí. Do Znojemské Besedy na Masarykově náměstí mohou lidé přijít na letošní Ježíškův Garage Design a v Althanském paláci mohou poprvé navštívit charitativní akci Šmukbazar na dřeň. Znovu jsme se při přípravě adventu spojili s místními spolky a organizacemi, které tak přispívají k ještě větší pestrosti programové nabídky," uvedl František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

 

 

 

Po slavnostním rozsvícení stromu a posvěcení adventního věnce se první adventní neděli na pódiu na Horním náměstí představí zpěvák Martin Chodúr se skupinou Mach a znojemským sborem Libohlásek. Po něm zahraje Cimbálová muzika Denár. V hudebním programu bude slyšet také Pepu Barneta a Sešup, Terezu Holubovou i Šarivari Swing Band. Své vánoční písně a koledy zazpívá poprvé Luděk Minka společně se sborem Carmina Clara.

 

 

 

Jako každoročně se do programu na Horním náměstí zapojí místní mateřské, základní a střední školy, a to jak s pěveckými, tak s divadelními či tanečními vystoupeními, pódium jim bude patřit po celý týden. V Městském divadle ve Znojmě jsou pak připraveny koncerty Jazz Talking s Nikol Kotrnetzovou nebo Petr Bende s hosty a Libohláskem.

 

 

Ve středu 30. 11. v 17.30 hodin proběhne na Horním náměstí první projekce oblíbeného zimního kina, a sice filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Projekce budou celkem čtyři. Vedle zmíněné komedie se můžeme těšit na snímek S tebou mě baví svět (7. 12. v 17.30), pro dospělejší publikum Muži v naději (14. 12. v 19.00) a animovanou pohádku V hlavě (21. 12. v 17.30).

 

 

 

V programu je výrazná stopa cílící na děti. Ty se mohou těšit na tvořivé Jájiny dílničky v prostorách nově zrekonstruovaného Dolního sálu Znojemské Besedy, kde si budou moci vyrobit drobné vánoční předměty, na Horním náměstí najdou Advent očima dětí, což je moderovaný program připravený Střediskem volného času. Dále pak Čertovský rej a Pekelnou sešlost, vánoční pohádky ve Znojemské Besedě, v zimním kině i v podzemí. Lákadlem jistě bude i ohrada se živými zvířaty na Masarykově náměstí či projížďka vánočním vláčkem, který bude jezdit zdarma centrem města o adventních nedělích vždy od 15 do 17 hodin.

 

 

 

Obrovský zájem vzbudila loňská novinka - Čertovský rej. „Dospělí i odvážnější děti si tak určitě nenechají ani letos ujít průvod asi patnácti rakouských čertů, tzv. krampusáků, který jsme připravili v rámci spolupráce s rakouskou stranou. Průvod bude navíc obohacen o koňské spřežení a trasa je připravena mnohem delší než vloni a to tak, aby si lidé mohli krampusáky prohlédnout a nemuseli se tísnit v jedné ulici. Vyčlenili jsme také prostor k focení. Vyfotit se s krampusáky bude možné po skončení průvodu na Masarykově náměstí," doplňuje František Koudela. Hrůzostrašní čerti půjdou trasou z Masarykova náměstí, dále ulicemi Velká Mikulášská - Mikulášské nám. - Velká Františkánská - Přemyslovců - Václavské nám. - Horní nám. - Obroková - Masarykovo nám. Klasické české čerty i mikuláše najdou rodiny s dětmi v Pekelné sešlosti na rohu ulic Zelenářská a Velká Mikulášské a také v Andělském nebi s Mikulášem na Masarykově náměstí.

 

 

 

Nesmíme zapomenout na četné bohoslužby, které k adventu neodmyslitelně patří, neboť advent je svým posláním a charakterem především duchovní přípravou na Vánoce a dobou rozjímání. Nejen věřící tak mohou navštívit mše o adventních nedělích či adventní koncerty v kostelích. Velký zájem vždy budí Rybova Česká mše vánoční v podání Pěveckého sdružení Vítězslav Novák (25. 12. v kostele sv. Mikuláše).

 

 

 

Zhlédnutí hodné budou zajisté mnohé výstavy s vánoční tematikou. Za všechny uvádíme výstavu betlémů a vánočních pohlednic v kostele sv. Václava v Louce, v minoritském klášteře JMM na ulici Přemyslovců lze navštívit výstavu Hrajeme si o Vánocích.

 

 

 

 

Nabídka výstav a všech dalších aktivit Znojemského adventu je ale mnohem větší. Podrobný program najdete na www.znojemskabeseda.cz nebo v tištěné podobě 24. 11. ve Znojemských LISTECH.


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22