logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003161 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Kdo je tady ředitel?

Kdo je tady ředitel?

 

Švandovo divadlo na Smíchově uvedlo 25. dubna 2009 premiéru inscenace KDO JE TADY ŘEDITEL? Jedná se o divadelní adaptaci stejnojmenného filmového scénáře, jehož autorem je Lars von Trier.
V hlavních rolích se představí Michal Dlouhý, Kamil Halbich a AlexejPyško.

 

d1  d2 

 

O autorovi:
Lars von Trier (* 30. 4. 1956, Kodaň, Dánsko; vlastním jménem Lars Trier, zprvu také používal pseudonym Erik Nietzsche) patří k nejvýraznějším filmovým tvůrcum dneška. Na smrtelné posteli mu matka sdělila, že jeho otcem je někdo jiný než Ulf Trier, a to syn známého dánského skladatele; on to posléze komentoval slovy, že se stal „obětí genetického experimentu své matky, která chtěla syna s uměleckými sklony". Od roku 1979 studoval na Národní filmové škole (předtím se neúspešně pokoušel o přijetí na Uměleckou akademii, Divadelní školu - obor režie, Vysokou školu novinářskou a právě i Národní filmovou školu). Již jeho studentské práce získávají řadu ocenění. V roce 1992 zakládá spolu s producentem P. A. Jensenem produkční společnost Zentropa Entertainment, aby získali finanční nezávislost a tím svobodu tvorby. (Základní finanční zisk měl přinést seriál Království.) Trier trpí mnoha úzkostmi včetne fobie z létání, z výšek či uzavřených prostor a rakoviny (proto některé scény režíruje s pomocí asistentů, vysílaček a přenosových kamer). Naopak obdivuje A. Strindberga, E. Muncha, poslouchá především skupinu ABBA a je vášnivým zahradníkem.

 

D3  d4 

 

 O filmu:

Po řade vážných témat, kterým se Trier věnoval ve filmech jako jsou např. Prolomit vlny či Dogville, se rozhodl, že natočí komedii. Tak vznikl film Kdo je tady ředitel? (The Boss of It All / Direktøren for det hele; 2006).

 

d5  d7   

 

O inscenaci:

RAVN: „Prostě to funguje! Říkejte na všechno „ano", a kdyby bylo  nejhůř, musíte být direktivní. Nekompromisní a trvat na svém. Jste přece ředitel!" Již několik sezón jsme hledali titul, v jehož hlavních rolích by se opět (po Velké mele) mohli na jevišti setkat Michal Dlouhý a Kamil Halbich. Volba nakonec padla na filmový scénář Larse von Triera Kdo je tady ředitel? Daniel Hrbek: Už je to skoro dva roky, kdy mi dramaturgyne Martina  Kinská vyprávěla film, který právě viděla v kine. Základní námět mě nadchl. Toto nadšení mi vydrželo i po důkladném přtení scénáře. V postave Kristoffera jsem od první chvíle viděl Michala Dlouhého a jako Ravna jsem si  představoval Kamila Halbicha. Samotný film jsem do té doby neviděl. Za dalš ípostavy jsem si pak postupně dosazoval herce našeho divadla a všechny mé  představy o tomto příběhu směřovaly k jevišti, k divadelnímu zpracování. Protoj sme se rozhodli pro divadelní adaptaci tohoto scénáře.  V září 2008, kdy jsme měli s dramaturgyní již relativně konkrétní představu o podobě divadelní adaptace, jsem Trierův film poprvé viděl. Byl  jsem překvapen, jak moc se mi představa Michala Dlouhého a Kamila Halbicha v hlavních rolích vryla do mozku a jaký byl pro mne problém přijmout  jiné herce a autorské filmové zpracování. (Do filmu, který jsem pak ješte mnohokrát viděl, jsem se nakonec svým způsobem zamiloval.

d8  d9 

 

Kdo je tady ředitel? nabízí vedle komediálních situací (jejichž předobrazy bychom mohli hledat např. v Gogolove Revizorovi), které rozhodně nepostrádají dramatičnost, řadu témat, která přesahují zde se střetávající světy (tedy IT a divadlo); ale prostupují do našeho života každodenně, byť třeba ne v takové razanci: manipulace (pokoušet se manipulovat a sám být nevědomky manipulovaným), prosazování vlastního ega a vlastních vizí bez ohledu na okolí, strach ze samoty a pocit nepochopení.

 

d10  d11 

 

Divadelní adaptace vychází z prekladu Františka Fröhlicha, k výtvarnému řešení scény přizval Daniel Hrbek Petra Masopusta (spolupracovali spolu již na inscenaci Mandragory); o realizaci kostýmu se postarala Anna Forstová. I k pohybové spolupráci zvolil režisér osvědcené spolupracovníky - a to Karla Basáka a Ivanu Dukic. Hlavní role byly určeny od začátku (Kamil Halbich - RAVN a Michal Dlouhý j.h. - KRISTOFFER); zaměstnance firmy hrají Klára Cibulková, Klára Pollertová-Trojanová, Eva Leimbergerová, Luboš P. Veselý, Robert Jašków a Pavel Jurica j.h. Na roli islandského obchodníka, který mluví ve své rodné řeci, byl pozván herec ND Alexej Pyško; ve hře mu po boku, coby spolupracovníci, budou stát Kristýna Frejová a Jaroslav Šmíd. Rádi bychom, aby komedie Kdo je tady ředitel? navázala na linii současných her na Velkém sále (po Brýlích Eltona Johna ci Žebrácké opere) a zároveň, aby přinesla trochu odlišný humor a pro nás osvěžující inspiraci, jakou bezesporu soucasná dánská kultura nabízí (viz především dánské filmy posledních let).

Zdroj: www.svandovodivadlo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22