logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 31354476 | 2019
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Zelené báje vycházejí z reálných událostí

Zelené báje vycházejí z reálných událostí

 

Pod titulem Zelené báje vydává nakladatelství Mazzel soubor textů, jež chtějí zásadně změnit pohled nejmladší generace na svět a prostřednictvím poutavých příběhů, inspirovaných skutečnými událostmi, vést čtenáře k pochopení křehké přírodní rovnováhy a důsledků jejího porušování.

 

 

Autorem knihy je Petr Maděra, básník a původním povoláním krajinný ekolog, známý například svým originálním atlasem hub pro děti Houbeles pictus. Ilustrace vytvořila malířka Aneta Opekarová.

 

 

Zatímco tradiční báje jsou obrazem archaického světa minulosti, Zelené báje jsou voláním světa budoucnosti, v němž doposud přetrvávající kořistnický poměr člověka k vlastnímu prostředí povede čím dál zřetelněji do slepé uličky a podle Maděry je třeba ho radikálně změnit. Prostřednictvím krále stromů, ducha místa, hada hospodáříčka nebo jen obyčejné kapky autor nenásilně, poutavě a vtipně poukazuje k principům krajinné ekologie. „Starého psa novým kouskům nenaučíš, ale u mladé generace je naděje, proto se obracím především k ní, i když mě odpůrci nejspíš obviní z nebezpečné indoktrinace,“ říká Petr Maděra.

 

K odtěžené hoře, do krajiny zpustošené povodní či vyhlazením hmyzu, k řece znečištěné hnojivy či do zpustlé krajiny Sudet vstupují v Zelených bájích nadčasoví hrdinové, kteří se potýkají s lidskou krátkozrakostí, neúctou ke krajině a její integrální podstatě. „Krajina těchto autorských pohádek však není zdaleka tak apokalyptická, jak by se mohlo na první pohled zdát, alespoň ne na mých akvarelech,“ podotýká Aneta Opekarová.

 

Opodstatněnost mnohých námětů se dodatečně potvrdila, třeba když se ukázalo, že podobným způsobem jako lidé v novodobých bájích se snažili vyhladit mouchy v rámci „Kampaně proti čtyřem škůdcům“ Číňané za tzv. kulturní revoluce. Skončilo to hladomorem a podobně neslavně dopadli i obyvatelé Velikonočního ostrova, kteří zcela vědomě vykáceli svůj les do posledního stromu.

 

„Knihy tohoto ražení jsou, zvláště v dnešní době, potřebné, a přitom jsme na nic podobného, a to ani ve světě, zatím nenarazili,“ říká vydavatel Lukáš Opekar. Při obdobných pokusech prý většinou silně převáží naučná složka na úkor literatury. V případě Zelených bájí jde však podle nakladatele „o dokonalou symbiózu“.

 

autor: Mazzel
www.mazzel.cz

 

Zdroj:http://zpravodajstvi.ecn.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22