logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 29986690 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Jubilejní 10. sezóna divadla Ponec přinese do konce roku pět tanečních premiér

Jubilejní 10. sezóna divadla Ponec přinese do konce roku pět tanečních premiér

 

Již tradičně budou podzimní měsíce v Ponci naplněny tancem. Všechny diváky, a to jak dospělé, tak děti opět překvapí řada nových inscenací, které vznikly ve spolupráci sčeskými, ale i slovenskými tvůrci. Hned v září uvede etablovaný český taneční soubor NANOHACH novou choreografii Kdo je Annik?

Po divácky velmi úspěšném kuse Miluj mě, kdy si přizvali ke spolupráci proslulého Nigela Charnocka z DV8 Physical Theatre, tentokrát pozvali ke společné tvorbě známou slovenskou tanečnici a choreografku Petrou Fornayovou. Na konci září se chystá také premiéra tanečně-divadelní inscenace Putování ve větvích, která je určena především pro malé diváky, kteří se mohou v průběhu představení sami zapojit do děje. V říjnu proběhne dlouho očekávaná světová premiéra díla Ryba Lenky Bartůňkové, které vytváří z prostředků Ceny SAZKY „za objev v tanci" 2008. Získala je za představení Knihovna. Novou inscenaci společně chystají v listopadu také VerTeDance a herečka Anna Polívková, svým názvem Pan Padlý a ti druzí navazují na pohybovou skeč Anny Polívkové o touze pana Padlého tančit. Podzim bude mimo jiné nabitý reprízami úspěšných děl a úplně v závěru listopadu se uskuteční retrospektiva skupiny NANOHACH - Festival NANOHACH PĚT LET NAPLNO A NAŽIVO, na kterém členové souboru představí průřez svou dosavadní tvorbou (-gracerunners-, Portrét, Synchronicity, Resonance, Miluj mě, Kdo je Annik?, Naměkko, Naruby, Naostro, aj.). Tento rok pak zakončí v prosinci nová choreografie Marty Trpišovské a Jany Hudečkové.

Kdo je Annik? je choreografie inspirovaná poslední životní etapou zpěváka a frontmana skupiny Joy Division Iana Curtise. Tanečnice Eliška Kašparová (nominace na cenu Tanečnice roku 2009, v rámci České taneční platformy) a Marta Trpišovská v ní ztvárňují dvě Curtisovi osudové ženy - manželku Deborah a milenku Annik. Dvě ženy představují dvě možnosti rozhodnutí. Jejich fiktivní střet na scéně snad umožní odpuštění a pochopení. K dílu, které diváci poprvé uvidí 21. a 22. září od 20h v divadle Ponec sama autorka Petra Fornayová dodává: „Záměrem není přepsat příběh, v jehož definici by se mohla pateticky použít slova jako vášeň, láska, drama...chci ukázat, že dvě možnosti rozhodnutí, které se v příběhu nabízejí, nemusí být ve výsledku tak rozdílné, záleží spíše na čase a okolnostech."

29. a 30. září si také dětské publikum přijde na své. V tanečním představení Putování ve větvích inspirovaném románem francouzského pohádkáře Timothée de Fombella Tobiáš Lolness se kromě profesionálních herců a tanečníků mohou i samy děti zapojit do dění na scéně za doprovodu živé hudby a vydat se na pouť ve větvích pohádkového stromu. Na režii a choreografii se kromě MgA. Lenky Tretiagové podílel i Ondřej Lipovský, spoluzakladatel uměleckého uskupení KREPSKO.

Lenka Bartůňková svoji inspiraci pro novou choreografii Ryba čerpala z magického místa Finistere ve španělské Galicii, o kterém se v dávných dobách říkalo, že je to místo, kde „končil svět". Snově laděné dílo zachycující útržky reálných příběhů ze života místních lidí bylo vytvořeno z prostředků Ceny SAZKY „za objev v tanci" 2008 a jeho premiéra se uskuteční 26. a 27. října.

V pořadí již čtvrtá premiéra se odehraje v divadle Ponec 10. a 11. listopadu, kdy si diváci budou moci vychutnat jakési pokračování osudů pana Padlého, jehož touhy působivě ztvárnila Anna Polívková na jaře tohoto roku. Na inscenaci, která nese název Pan Padlý a ti druzí se podílí i tanečnice a choreografky Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková-Knytlová z uskupení VerTeDance. Jak samy autorky dodávají, velkou inspirací jim byla kniha neurologa Olivera Sachse Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem, která líčí fascinující příběhy lidí s rozličnými nervovými poruchami. Pan Padlý a ti druzí si kladou zásadní otázku: Proč lidé tančí? V příběhu, ve kterém se setkávají osamělé charaktery, může být tanec osvobozujícím prostředkem přinášejícím uvolnění a katarzi.

Konec listopadu pak bude věnován retrospektivě tvorby české taneční skupiny NANOHACH. Festival NANOHACH PĚT LET NAPLNO A NAŽIVO se odehraje v Ponci a na dalších scénách v Praze od 23. - 28. 11. a uvedeno na něm bude více jak devět děl mapujících dosavadní tvůrčí aktivity této skupiny. Diváci budou moci naposledy zhlédnout Portrét oceněný Cenou SAZKY „za objev v tanci" 2007 od rumunské choreografky Ioany Mony Popovici. Také se odehraje repríza Charnockova Miluj mě, -gracerunners- od norské choreografky Karen Foss nebo Synchronicity a Resonance od talentovaného mladého choreografa Michala Záhory.

Kromě premiér se uskuteční v divadle Ponec také reprízy divácky úspěšných inscenací jako například choreografie 100 Wounded Tears (DOT504, J. Fruček, L. Kapetanea), která byla oceněna na letošním ročníku Fringe Festivalu v Edinburghu prestižní cenou The Herald Angel Award; choreografie skupiny 420PEOPLE od Václava Kuneše a Ohada Naharina, ve kterých vystupuje Nataša Novotná, tanečnice, která obdržela mimo jiné ocenění Tanečnice roku 2009 v rámci festivalu Česká taneční platforma a Cenu Thálie 2008 anebo choreografie letošní vítězky Ceny SAZKY „za objev v tanci" Kateřiny Stupecké Da Capo. Na podzimní divadelní prkna se také vrací hosté divadla, absolventi DAMU Katedry Alternativního a loutkového divadla se zábavnou tanečně-divadelní inscenací Velmi společenské tance.

Zdroj:Internet
http://www.divadloponec.cz/

Press Kit
http://www.pressweb.cz/divadlo-ponec

 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22