logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 29986669 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Výstava Královský sňatek připomíná české i evropské kulturní dědictví

Výstava Královský sňatek připomíná české i evropské kulturní dědictví

 

Všechny prostory Domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze od suterénu až po druhé patro zaplnila reprezentativní výstava uspořádaná k 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn. Expozici nazvanou Královský sňatek  zahájil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Královský sňatek zahájil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.„Je pro mne velkou ctí uvítat vás dnes v podvečer v jednom z nejpamátnějších objektů našeho města při příležitosti tak významné, jakou je slavnostní zahájení výstavy Královský sňatek. Jde o událost časově nám vzdálenou; vždyť od doby, kdy se odehrála, uplynulo již plných 700 let. Přesto se však jedná o událost historicky, nebo chcete-li politicky a kulturně, natolik významnou, že stojí za to si ji stále znovu připomínat i po sedmi staletích. Patří k těm dějinným aktům, které dodnes tvoří součást historického vědomí a povědomí našeho národa," řekl pražský primátor Pavel Bém

Výstava je věnována historickému okamžiku, kdy se sňatkem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny spojily dvě dynastie, jejichž potomci pak zásadně ovlivnili politiku a kulturu v Evropě na dalších 150 let. Je věnována také výjimečnému období let 1300 - 1330, kdy se vlivem tohoto sňatku silněji než kdykoli předtím propojila kultura gotické západní a střední Evropy.

Tino di Camaino, Císař Jindřich VII. z náhrobku v Pise (1314)Navzájem se propojila a obohatila také kultura královského dvora, sídlícího v té době v palácích v tehdejším Větším (dnes Starém) Městě pražském, s kulturou města. Svědectví o tom nejvýstižněji podává samo místo konání této výstavy, patricijský dům U Kamenného zvonu, a samozřejmě celý obsah expozice.

Technickou realizací výstavy byly pověřeny městské instituce - Galerie, Muzeum a Archiv. Spojily se s předními specialisty, historiky a historiky umění, na prvním místě s dr. Klárou Benešovskou, která je hlavní autorkou scénáře i katalogu výstavy.

Výstava potrvá do 7. února 2011.

Zdroj:www.magistrat.praha-mesto.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22