logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003255 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Výstava s názvem Blízké vzdálenosti v SIMPatické Brumlovce

Výstava s názvem Blízké vzdálenosti v SIMPatické Brumlovce

 

Nezisková organizace SIMP ve spolupráci s budovou Brumlovka připravuje výstavu fotografií celebrit a lidí s handicapem s názvem Blízké vzdálenosti. Ta bude probíhat od 24. 11. do 19. 12. 2008 právě v prostorách Brumlovky ve Vyskočilově ul. 2 na Praze 4 - Michli.

Blízké vzdálenosti vyjadřují hlavní motto této výstavy, která ukazuje, že lidé s handicapem a celebrity jako zástupci "úspěchu a štěstí" mají k sobě blíže, než bychom čekali. Jedná se o dvojportréty - člověk s mentálním handicapem a známá osobnost. Tyto portréty budou mít vždy jednotné téma - jejich společný zájem, koníček, práce.

Z celebrit, které se aktivně podílely na projektu Blízké vzdálenosti, je to Alice Bendová, Pavla Charvátová, Ondřej Brzobohatý, Marta Issová, Bára Nesvadbová, Vlasta Horvát, Václav Větvička, Lukáš Polert, Matěj Rupert, Tereza Černochová, Lejla Abbasová, Adéla a Dalibor Gondíkovi a Štěpánka Duchková.

Za objektivy fotoaparátů se postavili Lukáš Vrtílek a Petr Franče.

"Vybrala jsem si partnera Vojtu Enderleho, který miluje sport, a stejně jako já i jízdu na kole. Na fotografiích je zachyceno spojení dvou na první pohled odlišných světů. Společnost tak může vidět, že lidé s handicapem mají své důležité místo a jsou nám blízcí víc než si myslíme." prozradila Alice Bendová.

Výstava bude součástí celého souboru kulturních akcí, které nesou společný název SIMPatická cesta. "Proto jsme také použili spojení SIMPatická Brumlovka," říká Ing. Libuška Kaprálová - řediltelka organizace SIMP, „je to trošku, s prominutím, naše úchylka označovat spřízněné duše jako SIMPatickéJ."

SIMP, o.s. - Sdružení pro integraci mentálně postižených, která se mimo jiné zaměřuje na podporu veřejné sbírky pro WORKROOM, chráněnou dílnu pro lidi s mentálním handicapem.

BRUMLOVKA - obchodní a sportovní centrum ve Vyskočilově ul, 2 na Praze 4 -Michli.

www.brumlovka.com

 

 Rozhovor s ředitelkou organizace SIMP ing. Libuší Kaprálovou

 

 Anorektičky? Ne! Ženy z ulice

Když jsme se domlouvaly na článku, docela netradičně jste mi mluvila do názvu. Proč?

Ženy z ulice - tak nás označili v jednom článku. Nejdřív jsme se zděsily, ale pak jsme se tomu od srdce zasmály. V článku se psalo o tom, že i ženy, které nejsou anorektičky, mohou být modelkami. Ale dřív, než si čtenáři budou myslet, že hovořím za modelingovou agenturu, uvedu vše na pravou míru. Šéfuji neziskové organizaci SIMP a téma modelky je spjaté s benefiční módní přehlídkou „Na křídlech krásy".

O jaký projekt šlo?

Krédem naší organizace je integrovat lidi s handicapem do společnosti a zároveň i jejich rodiny.

Nejdou mi do hlavy stále ty Ženy z ulice...

Dalším cílem naší organizace je dokázat, že přeneseně i žena z uliceJ, tedy třeba zaměstnankyně např. naší organizace, může být modelkou. Může být nádherná, atraktivní a zajímavá jako každá celebrita. Proto některé mé kolegyně vystoupily jako modelky.

A co vy?

Ano já také, protože jsem správný leaderJ organizace, tak jsem na přehlídkové molo také vstoupila.

Ale co lidé s mentálním postižením, ti také byli na přehlídce?

Ano, také, jedna klientka a jeden klient. Takové je totiž poměrné zastoupení i ve skutečné společnosti. 1 : 10. Málokdo si to uvědomuje, ale statistiky jsou neúprosné. Deset zdravých lidí a jeden člověk s nějakým handicapem. SIMP se snaží nevytvářet umělé prostředí ve stylu „všichni pomáhejme chudinkám handicapovaným", ale respektujeme, že lidé s postižením mezi námi jsou a mají své potřeby a přání jako ti, kdo měli štěstí a jsou zdraví.

Chcete říct, že každý desátý v naší zemi je handicapovaný?

Ano, vždycky se bude jednat o statistický průměr, ale je to tak. Většina lidí, když zapátrá ve svém příbuzenstvu, tohle může zkonstatovat.

Když připustíme, že máte pravdu, proč se o takové lidí více nestaráme?

Ale to je prostě normální. Každý si radši přečte spíše bulvár než o Pepovi s handicapem, který se potýká s problémy. Protože každý z nás má své trable a další raději vytěsní. A proto se my, myslím tím SIMP, snažíme sblížit atraktivní svět celebrit a naše klienty v projektu SIMPatická BRUMLOVKA aneb Blízké vzdálenosti a dokázat, že ta problematika si není tak vzdálená.

Dost složitý název? Co se za ním skrývá?

Blízké vzdálenosti vyjadřují hlavní motto tohoto projektu. Dotknu se asi citlivé struny téměř v každém z nás, ale vím, že se leckdo z nás každý večer doma setkává, nebo dokonce sdílí lůžko s člověkem, který je od něj tak neskutečně daleko. A někdy jsme spřízněni s někým, kdo je třeba na druhé straně zeměkoule, a přece cítíme jeho blízkost téměř hmatatelně. A právě výstava Blízké vzdálenosti ukazuje, že i lidé s handicapem a celebrity jako zástupci „úspěchu a štěstí" mají k sobě blíže, než bychom kdy čekali. Pojem vzdálenost a blízkost je velmi relativní. Myslím, že někdy až bolestně cítíme, jak blízkost, tak vzdálenost, proto doufám, že výstava zaujme.

A co ta SIMPatická Brumlovka?

To je trošku, s prominutím, naše úchylka označovat spřízněné duše jako SIMPatické. Ale obchodní a sportovní centrum Brumlovka jako by povýšilo smysl blízkých vzdáleností. Protože se stalo partnerem této výstavy, a spojilo tak navenek nesourodý svět businessu a lidí s handicapem. SIMP hledá cestičky, jak spojit i tyto dva světy. Protože propaguje i to, že firmy mohou zaměstnávat lidi s handicapem. Zároveň však respektujeme, že prioritou firmy zůstává zisk. Jen se snažíme ukázat, že zisk v prvním řádu nemusí být finanční. Ale zpátky k Brumlovce. Je to velice prestižní, řekla bych dokonce high prostředí, a přesto to byli oni, kdo naši organizaci oslovili. Výstava se tedy bude konat od 1. prosince 2008 právě v prostorách Brumlovky na Praze 4.

To zní až skoro neuvěřitelně. A co celebrity? Ty si vás také našly?

Ne, až tak jednoduché to nebylo. Je za tím o hodně víc práce, jen sklízíme plody toho, co jsme dokázali. Teď jsme spíš malinko v rozpacích, aby to neznělo jako z pohádky. Ale když nám v hlavě uzrála myšlenka fotografií dvojportrétů známé osobnosti a člověka s handicapem a rozhodli jsme se oslovit celebrity, tak to vlastně problém nebyl. Velkou část kontaktů nám poskytla marketingová manažerka Brumlovky Žaneta Kantorová, a navíc jsme si celebrity vybírali podle zájmů a zaměstnání našich klientů. Každá fotografie je doprovázená krátkým vyjádřením, co portrétované spojuje. I k samotné přípravě výstavy musím říct, že všechny VIP osobnosti byly úžasné. Sourozenci Gondíkovi - ti pravda pomáhají lidem s mentální postižením už delší dobu, byli přirození a stali se ihned přáteli se svými portrétovanými vyvolenými. Lejla Abassová má svoji nadaci na pomoc africkým dětem, má sociální cítění, takže ta byla také jako ryba ve vodě. Stejně tak jako Štěpánka Duchková, Pavla Charvátová, Ondřej Brzobohatý nebo Alice Bendová...

Ale i fotografové Petr Franče a Lukáš Vrtílek byli skvělí. Opravdu, a to zdůrazňuji, není jednoduché nafotit naše klienty. Ale kdo se někdy fotil, asi ví, jak to může být někdy až děsivé, a to vám v tom nebrání handicap.

Ale přese všechno, nebojíte se, že bojujete s větrnými mlýny? Vypadáte dobře, možná byste se uživila jako modelka, měla víc peněz, pak založila nadaci. Nebylo by to jednodušší a zábavnější?

Ne, nebylo. Nezastírám, že mě baví projít se po molu, nafotit kalendář, ale bez toho hlubšího smyslu by mě to prostě nezajímalo. A také mám štěstí. Jsem vychována k nalézání spravedlnosti ve všech směrech a cítím v sobě obrovskou energii, takže, alespoň zatím, mám co rozdávat.

 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22