logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 48686762 | 2021
Katalog firem Uniform - reklamní banner

V loňském roce se povolilo o 40 procent méně bytů než v roce 2019

V loňském roce se povolilo o 40 procent méně bytů než v roce 2019

 

Během prosince loňského roku dostalo v Praze povolení 104 nových bytů v bytových domech. Celkem se tak za celý rok povolilo 3.246 bytů, což je o dvě pětiny méně než v roce 2019. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tempo povolování tak nadále zaostává a nová výstavba nestíhá pokrýt potřeby, které vyvolává každoroční přírůstek nových obyvatel hlavního města.

 

 

Počet obyvatel Prahy se v posledních letech zvyšoval tempem 14 až 15 tisíc obyvatel za rok. Za loňský rok bude přírůstek sice nižší, průběžná čísla ČSÚ ale naznačují, že se bude pohybovat okolo 10 tisíc nových obyvatel. Tempo povolování nových bytů tomu ale zdaleka neodpovídá. Za posledních 5 let počet obyvatel metropole narostl o cca 66 tisíc lidí, za tu dobu se ale v Praze ve všech typech výstavby, tedy nejen v bytových domech, povolilo bydlení jen pro cca 46 tisíc lidí. Jen za posledních 5 let tedy vlivem nedostatečného povolání chybí byty pro nejméně 20 tisíc lidí.

 

 

 

 

 

Ve skutečnosti je ale toto číslo vyšší, jelikož je potřeba započíst i další vlivy, jako například obnovu bytového fondu a další. Odborné odhady mluví o potřebě minimálně 10 tisíc nových bytů ročně. Bohužel se jich ale dlouhodobě povoluje jen méně než polovina a pokračuje tak budování deficitu bytů. Pokud se povolování nové výstavby nezrychlí, může jen v Praze v horizontu 10 let chybět bydlení až pro 200 tisíc lidí. Pomalé povolování je společně s rostoucími cenami pozemků, stavebních prací a materiálů také hlavním důvodem rychlého růstu cen nových bytů, které se od roku 2015 téměř zdvojnásobily.

 

 

 

Michaela Tomášková
výkonná ředitelka
Central Group, a.s.

 

Zdroj:https://www.central-group.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby