logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 33731478 | 2019
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Palety významně zkrátily čas při transportu zboží

Palety významně zkrátily čas při transportu zboží

 

Víte, co v posledních desetiletích významně urychlilo přepravu zboží i manipulaci s ním při nakládce a vykládce? Palety. Ano, zdálo by se, že jsou to jen transportní pomůcky, na něž se naskládá zboží, ale ukázalo se, že významně zkrátily čas v rámci celého logistického systému. Je to proto, že jde o standardizované palety s přesně danou nosností, dají se i se zbožím ukládat na sebe a využívají maximálně ložné plochy vagonů i kamionů. Když se v roce 1961 objevily poprvé, jen málokdo tušil, jaký fenomén se z toho stane. Už tehdy se zjistilo, že uspoří při transportu více než 10 procent času.

 

 

Paleta má daný rozměr a její výroba podléhá normě

 

 

Paleta však musí odpovídat mezinárodní a potažmo i české normě. Výběr materiálu i technologie výroby je přesně daná.  Má standardizované rozměry 1200 x 800 x 144 milimetrů, pro výrobu lze použít smrkové i listnaté dřevo. Paleta se skládá z přířezů a příčných svlaků, a ložní a podlahová plocha je oddělena špalíky. Ty mohou být i z dřevotřísky. Celá konstrukce je spojena 78 speciálními hřebíky. Pro výrobu je nutná licence některé národní železniční společnosti, která je členem mezinárodní organizace UIC. Schválené přepravní podložky nesou označení EUR či EPAL na špalících, je tam také země původu, datum výroby a číselný kód výrobce.

 

 

Z oběhu se vyřazují poškozené palety

 

 

Palety se využívají opakovaně, jsou směnitelné. Když přijdou se zbožím k obchodníkovi, ten na ně může dát další zboží a poslat je dále. Z oběhu po Evropě se vyřazují až poté, co jsou poškozené. Norma stanovuje, že k přepravě nelze použít palety s poškozenými či shnilými přířezy, nebo když nějaké prkno chybí. Na závadu jsou vyštíplé špalíky, obnažené hřebíky, špinavá prkna nebo chybějící označení EUR či EPAL. Tyto transportní podložky neslouží jen k přepravě, oblíbili si je také designéři a vyrábějí z nich originální nábytek. Možná už jste viděli kavárnu se stoly a lavicemi vyrobenými z palet.

 

Zdroj:https://www.pressweb.cz
Zdroj foto:http://www.europal.cz/


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22