logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 43397696 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Ocelové profily slouží nejčastěji jako nosníky

Ocelové profily slouží nejčastěji jako nosníky

 

Bez kvalitních nosníků se neobejde žádná stavba budovy. Kdysi se používaly zděné, kamenné nebo dřevěné - a ty dnes najdou uplatnění u dřevostaveb, ale nejčastější jsou ocelové. Odborně se nazývají ocelové profily. Jejich průřez se rozlišuje podle velkých písmen I, U, H a T. Ze základních typů se odvozují další s rozdílnou délkou ramen. Jejich výhodou je to, že při malých rozměrech mají vysokou nosnost. Pokud by se jim měl svoji nosností vyrovnat například zděný sloup, zabral by podstatně více prostoru. Právě proto se ocelové nosníky využívají například při konstrukcích průmyslových či skladovacích hal.  

 

 

I profil patří k nejvíce využívaným nosníkům

 

 

Nejvíce využívaným nosníkem je I profil, lidově nazývaný traverza nebo íčko. Vyrábí se v různých rozměrech, takže architekti si mohou vybrat takový, který bude vhodný pro navrženou stavbu a její nosnost. Dají se kombinovat i s jiným materiálem – dřevem, betonem a v poslední době i se sklem. I profil se nejčastěji používá jako mezipatrový nosník, nachází také uplatnění při rekonstrukcích starších staveb. Stejně jako další ocelové profily se při zpracování dají řezat a svařovat. V poslední době se využívají tzv. odlehčené profily, které snižují spotřebu oceli někdy až o desítky procent.

 

 

Ocelové profily se vyrábějí válcováním za tepla nebo za studena

 

 

Pro interní i externí konstrukce se používají tzv. uzavřené ocelové profily, lidově nazývané jakly nebo jekly. Jejich průřez je čtvercový nebo obdélníkový. Rozlišujeme je na tenkostěnné, které se uplatňují při výrobě konstrukcí pro různá zařízení, policové a jiné skladovací systémy, nebo jako základ pro opláštění budov. Silnostěnné profily najdeme nejčastěji ve stavebnictví a zámečnictví. Všechny ocelové profily se vyrábějí válcováním za tepla nebo za studena na válcovacích linkách. Jejich povrch může být okujený (černý), hladký nebo pozinkovaný.

 

Zdroj:https://www.pressweb.cz
Zdroj foto:http://www.technimat.cz

 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby