logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30347194 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Zahrada v listopadu

Zahrada v listopadu

 

Posledení sečení trávníku

 

Od poloviny do konce měsíce budete moci ještě naposledy posekat trávníkovou plochu. Nejdříve ale shrabejte listí a odstraňte větvičky, které na trávník spadaly při práci s ovocnými i okrasnými dřevinami. Část spadaného listí, které jste nepohrabali, zpracuje travní sekačka. Před uložením sekačku důkladně očistěte a ulpělé zbytky trávy oškrábejte drátěným kartáčem. Podle potřeby sekačku promažte. U všech typů sekaček je také nutno zkontrolovat, zda jsou nože ostré. Pokud nejste patřičně vybaveni, dejte je nabrousit k odborníkovi, což platí zejména u motorových sekaček. U benzinových sekaček se doporučuje nenechávat v nich přes zimu pohonnou hmotu, vyměnit filtr, svíčky a u čtyřtaktních motorů vyměnit olej. Další případné opravy na elektrice nebo na mechanických částech motoru přenechte také raději odborné opravně. Takto ošetřenou sekačku uložte na místo, kde ji na jaře najdete připravenou ke startu do nové sezony.

 

 

NEŽ ZAČNE VODA ZAMRZAT

 

 

Již v listopadu mohou vodní plochy začít zamrzat. Chcete-li zabránit tomu, aby se na rybníčku nebo jezírku vytvořila souvislá ledová vrstva, opatřete si „uvolňovač ledu". Narušení zamrzlé plochy je důležité zejména tam, kde jsou v rybníčku chovány ryby, protože pod ledovým uzavřením se vyvíjejí hnilobné procesy a ty mohou způsobit uhynutí ryb. Přídavným zařízením do rybníčku může být zářič, umístěný asi 20 - 30 cm pod hladinou vody, nebo okysličovač vody, který ovšem zamrznutí rybníčku nezabrání. Ani slaměnými rohožemi tomu nezabráníte, protože byste jimi navíc mohli do vody zanést látky škodlivé pro živočichy žijící ve vodě.

Speciálním strojem na rozrušování ledu se postaráte o to, aby nezamrzla celá vodní hladina.

Nedostatek kyslíku pod hladinou by totiž vedl k nežádoucím hnilobným procesům, které jsou škodlivé pro život živočichů i rostlin pod vodou.

 

ÚKLID BALKONŮ A TERAS

 

I v mírnějších oblastech, kde se ještě mrazy neočekávají, je listopad posledním termínem pro stěhování nádobových a truhlíkových rostlin pod střechu. Není dobré čekat na nepříjemné překvapení, až budou rostliny choulostivé na chlad poškozeny prvním mrazíkem. Před stěhováním by rostliny měly být důkladně očištěny, opláchnuty a některé z nich také ošetřeny zpětným řezem. Jednak se tímto řezem odstraní překážející výhony, které by jinak zabíraly příliš mnoho místa, a jednak seu některých  druhů takto podpoří silné nasazení nových výhonů na jaře - například u pelargonií a brugmansie (Brugmansia spec). Řez je nutno vést jen několik milimetrů nad očkem šikmo směrem dolů. Pelargonie lze pře-zimovat výhodně také tak, že se celé rostliny pověsí „hlavou dolů" chráněny děrovaným mikrotenovým sáčkem. Uspoří se tak hodně místa. Do místnosti k přezimování nebo do skleníku zároveň zavěste žluté lapací štítky na případné škůdce.

 

 

Také stálezelené rostliny v nádobách byste měli za bezmrazých dnů důkladně zavlažit. Kromě toho by stálo za úvahu pokrýt mulčem z listí a chvoje kořenový systém choulostivějších venkovních dřevin, jako bývají ovocné stromky v korytech a ve velkých nádobách na terasách.

 

 

V miskách nebo žardiniérách venku můžete přes zimu ponechat, nebo i vysadit macešky.

 

Zdroj:Nakladatelství Svojtka&Co.

Krásná zaharada po celý rok

http://www.pressweb.cz

 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22