logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 31928411 | 2019
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Je nedostatek dárců spermií. Proč by měli muži pohlavní buňky darovat?

Je nedostatek dárců spermií. Proč by měli muži pohlavní buňky darovat?

 

Podle kliniky Repromeda je nutné dárcovské spermie využít zhruba u 3-5 % párů, které se léčí s neplodností. I tak je ale dárců málo, a to i přestože odběr mužských pohlavních buněk je na rozdíl od darování těch ženských, kdy dochází k hormonální stimulaci, v podstatě jednoduchý. Pro dvojice bojující s problémy s početím mohou pak darované spermie zachránit situaci a umožnit jim založit rodinu. Kdo se tedy může stát dárcem a jak proces probíhá? To objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka brněnské genetické a reprodukční kliniky Repromeda.

 

 

 

Vyskytují se různé zdravotní příčiny, proč musí pár použít darované spermie. Do této kategorie spadají například takové problémy s neplodností, kdy jsou spermie v ejakulátu neživé nebo se žádné vůbec netvoří. Jindy zase mužské pohlavní buňky přítomné jsou, ale nefertilizují – to znamená, že nejsou schopné ženské vajíčko oplodnit. V takovýchto specifických případech nelze dvojici pomoci ani prostřednictvím metod preimplantační genetické diagnostiky, a proto nezbývá než využít pro umělé oplodnění anonymního dárcovství. 

 

 

 

Kdo a jak může darovat? 

 

 

V Česku je možné darovat spermie ve věku od 18 do 32 let. Kromě věku je však nutné splňovat i další podmínky. „Pokud se muž rozhodne darovat spermie u nás na klinice, požadujeme věk do 32 let a dobrý zdravotní stav. Nezbytná je také absence dědičných a psychiatrických onemocnění v rodině, dárce nesmí kouřit ani být drogově závislý. Mezi další požadavky patří i minimálně středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Darování spermií je stejně jako darování vajíček v České republice anonymní a neplodný pár se o dárci dozví pouze obecné informace, jako je barva vlasů a očí, výška, váha, krevní skupina, povahové rysy, záliby nebo dosažené vzdělání.

 

 

 

Pokud se muž rozhodne stát dárcem, musí samozřejmě podstoupit i zdravotní vstupní vyšetření. Na základě výsledků je pak rozhodnuto, zda darovat skutečně může. „Základem je vyšetření spermiogramu. Při vyhovujících parametrech je muž pozván ke konzultaci s klinickým genetikem a podroben odběrům krve na vyšetření krevní skupiny, pro genetické testy a testy na pohlavně přenosné nemoci. Další kontrolní vyšetření na pohlavně přenosné nemoci z krve probíhá po 6 měsících od posledního darování spermií,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Jestliže všechny testy vyjdou v pořádku, nic nebrání tomu spermie darovat, a to i opakovaně, v ideálním případě desetkrát. S darováním je spojena i finanční kompenzace 1000 Kč za jeden odběr.

 

 

 

Více informací naleznete zde.

 

 

 

 

 

 

O Repromedě

REPROMEDA je klinika reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky. Vznikla v roce 1999 jako nové pracoviště zkušených odborníků v oblasti reprodukční medicíny. Tým vede odborný zástupce centra, primář MUDr. Jan Veselý, CSc., dlouholetý odborník na asistovanou reprodukci, a ředitelka centra, MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., členka mezinárodních organizací zabývajících se výzkumem a organizací léčby neplodnosti s využitím genetické diagnostiky. Na kvalitu postupů a procesů dohlíží Prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc., člen týmu podílejícího se na narození již zmíněného prvního středoevropského dítěte po mimotělním oplodnění. V roce 2000, celkem 18 let po narození prvního českého dítěte ze zkumavky, se stala právě klinika REPROMEDA prvním pracovištěm ve střední a východní Evropě, kde došlo k těhotenství po užití preimplantačního genetického testování (PGT). REPROMEDA se zaměřuje především na léčbu neplodnosti, darování a uchování vajíček a spermií, prediktivní a preimplantační genetické testování a alternativní medicínu v léčbě neplodnosti.


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22