logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 34613711 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Jak se správně orientovat v éterických olejích

Jak se správně orientovat v éterických olejích

 

Základ aromaterapie tvoří 100% přírodní esenciální oleje.
Dokáží pozitivně ovlivnit naši lidskou duši, blahodárně působit na emoce, mysl i celé tělo.
Umíme se však správně orientovat ve výběru vhodného éterického oleje?
A co všechno ovlivňuje cenu těchto olejů?

 

 

Na cenu jednotlivých éterických olejů působí mnoho faktorů. Záleží na druhu i části rostliny, ze které je olej získáván - z listů, květů, kořenů, kůry, dřeva nebo semen. Cena je však ovlivněna i samotným způsobem pěstování, sběrem a celkovým získáváním vstupních surovin. K výrobě několika kapek vzácného oleje jsou zapotřebí až kilogramy pravé přírodní suroviny. Příkladem je olej z okvětních lístků růže. Jeho zpracování je velmi nákladné, na 1 kg růžového oleje je zapotřebí přes 4000 kg květinových lístků. Růže je navíc náročná na pěstování a samotný sběr okvětních lístků je také velmi pracný. Celý proces potom rozhoduje o finální prodejní ceně oleje, která je mnohonásobně vyšší než u běžných éterických olejů. Takovými jsou třeba citrusovníky, resp. olej z kůry plodů. Jeho získávání a zpracování je méně pracné, jednodušší i levnější.

 

„Je důležité, z jaké části rostliny se získává éterický olej. To vše ovlivňuje zpracování, cenu a ve finále i účinky daného oleje. Květy neroli v sobě mají mnohonásobně nižší obsah esenciálního oleje než běžný olej z pomerančové kůry. A proto také na jeho výrobu budeme potřebovat výrazně méně surovin než na olej neroli," vysvětluje Jiří Harašta, majitel české značky přírodní aromaterapeutické biokosmetiky Saloos.

 

 

Jak poznat správnou cenu éterického oleje?

 

Cena éterického oleje je závislá na vstupní surovině, způsobu pěstování a sběru. U vzácnějších olejů je cena logicky podstatně vyšší než u esenciálních olejů, které jsou běžné a zpracovatelsky dostupnější. V obchodech se však občas setkáváme i s cenami běžných 100% přírodních éterických olejů několikanásobně vyššími, než by ve skutečnosti mohly být. Je minimálně k zamyšlení, proč je cena tak rozdílná.

 

Říká se, že kvalitní éterický olej nemůže být levný, a je to pravda. Ale zdaleka to neznamená, že musí být předražený. Chtěli bychom jen upozornit na to, aby si každý, kdo chce koupit kvalitní esenciální olej, porovnal ceny. „Doporučila bych, aby si firmy i jednotlivci srovnávali ceny, protože některé esenciální oleje na českém trhu mají nasazeny vysoké hranice, což neodpovídá realitě. Ovšem je to běžná praxe i v cizině a pro laika to představuje labyrint," říká největší česká odbornice na esenciální oleje Dr. Kateřina Svoboda (Bsc Hons, PhD.),

 

zdroj: (http://www.aromaterapie.cz/falzifikace-a-testovani-eterickych-oleju /)


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22