logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003168 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Výstava objektů Kurta Gebauera

Výstava objektů Kurta Gebauera

 

Až do konce června si mohou návštěvníci Městské knihovny v Praze krom knížek, prohlížet i zajímavé objekty sochaře Kurta Gebauera. Sochy jsou zakomponovány do prostoru provozních hal knihovny a jsou tak volně přístupné po celou otevírací dobu Ústřední knihovny.

 

 

Výstava sochaře, básníka a pedagoga Kurta Gebauera představuje průřez jeho sochařskou tvorbou od osmdesátých let do současnosti. Najdeme tu jeho slavné ironické obří trpaslíky, jimiž v osmdesátých letech komentoval a kritizoval stav společnosti, sochy plavkyň, šedivé betonové hlavy, laminátová červená srdce v různém stádiu rozpraskání povrchu. Sochy jsou citlivě a s vtipem zakomponovány do prostoru provozních hal knihovny. Plavkyně se vrhají z ochozů s naučnou literaturou, případně se, ladně zavěšené, vznášejí ve vzduchu pod galeriemi, betonové hlavy svým umístěním na regály s politikou a filozofií vytvářejí zajímavý významový kontrapunkt. Výstava je doplněná i fotografickými koncepty a filozofujícími textovými hříčkami. Známý sochař představuje svoji tvorbu ve všech jejích tradičních podobách a polohách. Jde tu o vtip, krásu, metafory bytí i společenskou satiru.

 

 

Během výstavy, 21. dubna, se v dětském oddělení uskutečnila přednáška, spojená s projekcí. Kurt Gebauer tu ve spolupráci se zaměstnanci knihovny prezentoval svoji tvorbu pomocí promítaných fotografií a podával k nim výklad, který doprovázel četbou svých básní a próz. Besedu moderoval Viktor Špaček, bývalý student Gebauerova Atelieru veškerého sochařství.

 

 

Kurt Gebauer se narodil 18. srpna 1941 v Hradci nad Moravicí. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a od roku 1969 pracuje jako sochař na volné noze. V roce 1992 byl jmenován profesorem Ateliéru veškerého sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde dodnes působí jako emeritní profesor.

 

 

Výstava měla původně probíhat od 2. 3. do 30. 4., posléze byla prodloužena do konce června. Měla by být první z řady podobných akcí. O možnost vystavovat v provozních halách Městské knihovny v Praze projevili zájem např. umělci Martin Kocourek a Marek Rejent, bývalí studenti Gebauerova atelieru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Následující výstavy by se měly uskutečnit na podzim roku 2015.

 

 

Zdroj:http://www.pressweb.cz  


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22