logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30003358 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Nový zlínský salon 2017 představí současné výtvarné umění

Nový zlínský salon 2017 představí současné výtvarné umění

 

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve opět po třech letech všechny milovníky současného umění na soubor výstav v rámci Nového zlínského salonu. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 11. května v 17 hodin v prvním podlaží budovy 14, kde byly otevřeny výstavy dvou významných umělců z nejstarší generace Jitky Svobodové a Mariána Mudrocha. Hlavní výstava nazvaná „Co je současný obraz?“, je k vidění v 3. podlaží zlínského zámku.

 

 

 

Zlínské salony navazují na tradici historických salonů, které se konaly každoročně ve Zlíně v letech

 

 

1936–1948. Jednalo se o nejrozsáhlejší přehlídky soudobého československého resp. českého (v letech 1939–1944) výtvarného umění.  Obnovení těchto přehlídek formou Nového zlínského salonu se uskutečnilo v roce 1996 pod záštitou a za účasti prezidenta Václav Havla. Nový zlínský salon je od počátku koncipován jako trienále. Od roku 2005 se salonu účastní také umělci ze Slovenska. Během minulých sedmi ročníků prošel koncept přehlídky různými změnami, jako jsou například kritéria při výběru umělců či obměny jury.

 

 

 

„Připravovaným již osmým pokračováním chceme otevřít novou periodu, v níž bude projekt více tematicky zaměřen.  Tématem hlavní výstavy nového ročníku bude otázka „Jak vypadá současný obraz?“ Na otázku se pokusí odpovědět sedm renomovaných kurátorů z České republiky a Slovenska lišících se odborným zaměřením i generačně, z nichž každý vytvořil část výstavy,“ uvedl Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

 

 

 

Vedle hlavní výstavy, kterou mohou návštěvníci vidět na zlínském zámku od 12. května až 10. září, bude kladen větší důraz i na další části Nového zlínského salonu. Kolokvium s tématem „Proč prezentovat současné umění mimo centra“, se bude snažit 11. května od 12.30 hodin pojmenovat a konfrontovat nastíněné problémy z pohledu různých aktérů - umělců, veřejných galerií, místních kulturních iniciativ a politiků. V rámci doprovodných výstav mohou lidé navštívit od 12. května do 16. července samostatné výstavy již zmíněných významných umělců Jitky Svobodové a Mariána Mudrocha. Od 27. července bude k vidění výstava současné polské malby ze sbírky Galeria Bielska BWA, která potrvá ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 24. září.

 

 

 

U příležitosti Nového zlínského salonu 2017 bude vydán obsáhlý katalog, na jehož koncepci a textech se kromě odborných pracovníků pořadatelské instituce podíleli rovněž členové jury a další externí spolupracovníci. Katalog bude obsahovat biografické údaje vystavujících autorů a reprodukce vystavených děl,“ doplnil ředitel galerie. Spolu s katalogy Zlínských salonů mladých zaznamenávají tyto publikace proměny současné české i slovenské výtvarné scény.

 

 

 

Záštitu nad Novým zlínským salonem 2017 převzali ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, primátor statutárního města Zlína Miroslav Adámek a velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Kulturního fondu města Zlína a Nadace Tomáše Bati.

 

 

 

Více informací naleznete na www.14-15.cz nebo www.galeriezlin.cz.


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22