logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 61516917 | 2022
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Dopravní informační centrum v Praze oslaví desáté výročí

Dopravní informační centrum v Praze oslaví desáté výročí

 

Pražští řidiči si již zvykli na kompletní dopravní informace, které dostávají nejen prostřednictvím informačních tabulí na komunikacích, internetu, České televize nebo Českého rozhlasu. Ale jen málo kdo si za uceleným zpravodajstvím představí Dopravní informační centrum Praha (DIC), které bylo první v České republice a již deset let zpracovává aktuální informace z dopravy. V provozu je od 1. července 2005 a o zřízení i následnou správu a modernizaci se stará Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK).


„Za svou desetiletou historii prošlo DIC mnoha modernizačními procesy spolu s vývojem komunikačních technologií. Poslední velkou modernizací prochází DIC právě nyní," uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK, dodává; „v dnešní době dispečeři centra kontrolují a zadávají dopravní informace do redakčního systému DIC Praha. Aktivně spolupracují s Řídícím centrem silničního okruhu kolem Prahy a díky tomu jsou informace z pražské dopravy kompletní."

Systém ve svých počátcích využíval tehdejších moderních technologií (internet, mobilní telefony či satelit). Dopravní zpravodajství bylo šířeno prostřednictvím SMS, zejména stupně provozu na vybraných komunikacích a informace o volných místech na parkovištích typu P+R. MMS byly přístupné v rámci některých sítí a zájemce mohl dostat aktuální fotografie z vybrané dopravní kamery a také zátěžovou mapu hustoty. V té době pilotním projektem DIC Praha byla také dynamická navigace, systém RDS-TMC (Radio Data System - Traffic Message Channel). Tento systém funguje do dnešního dne a umožňuje řidiči vozidla vybaveného navigačním systémem přijímat aktuální dopravní informace vysílané formou nehlasového přenosu v rámci běžného rozhlasového vysílání VKV-FM. Praha byla prvním městem na území nových členských států EU, kde tento systém funguje.

 

Pracovištěm dispečerů DIC Praha je Hlavní dopravní řídící ústředna (HDŘÚ) Praha.
Dispečeři obsluhují systém pro proměnné informační tabule, evidují rozdíly mezi automaticky generovanými dopravními intenzitami a reálnou skutečností a v neposlední řadě monitorují alternativní zdroje dopravních informací a zabezpečují jejich vkládání do redakčního systému. Nově mohou také verifikovat scénáře dopravy s automaticky navrhovanými opatřeními pro poskytování dopravních informací prostřednictvím informačních tabulí.

 

DIC Praha v současné době poskytuje RDS-TMC (Radio Data System - Traffic Message Channel) na frekvenci programu Českého rozhlasu, stanici Regina. Tento systém zobrazuje v navigačních mapách aktuální dopravní situaci a usnadňuje pražským řidičům jízdu v hl. městě. Prostřednictvím webových stránek TSK, doprava-praha.cz a dic.tsk-praha.cz jsou řidiči informováni o hustotě provozu (stupeň 1 až 5) na vybraných komunikacích, dopravních omezeních (uzavírkách), dopravních nehodách, mimořádných situacích a také jsou zde zobrazovány snímky z vybraných kamerových systémů. Od roku 2013 jsou na tomto webu také k dispozici texty z proměnných informačních tabulí.

 

„DIC Praha úzce spolupracuje s Národním dopravním informačním centrem. Většina dopravních informací a dopravních dat je sdílena a využívána společně. DIC Praha má primární odpovědnost za sběr, zpracování a sdílení dopravních informací z Prahy, a to včetně průběžného sledování a vyhodnocování aktuální dopravní situace," doplnil Pivec.

 

Zdroj:http://www.tsk-praha.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo Peníze.cz - Největší web o osobních financích na českém internetu
logo Život dětem logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby logo Bezhladovění.cz - Magazín o hubnutí a zdravém životním stylu