logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 61516933 | 2022
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Jak se cítíte na dálnici?

Jak se cítíte na dálnici?

 

Z našich i zahraničních statistik vyplývá, že provoz na dálnici je podstatně bezpečnější, než na běžných silnicích. Poměrně významný úbytek nehod zaznamenala i statistika Policejního prezídia za rok 2008. V porovnání s rokem 2007 (celkem 5785 nehod) se na českých dálnicích stalo v roce 2008 (celkem 5445 nehod) o 340 méně nehod. Dálnice a rychlostní silnice jsou v porovnání se silnicemi nejbezpečnějším typem komunikací v České republice.

Ale co je důvodem, že se na nich bezpečně necítíme?

Těch důvodů je řada. Ačkoli možnost střetu s protijedoucím vozidlem je takřka vyloučena a rychlost celého proudu vozidel by měla být vyrovnaná, bohužel, pro nevyrovnanost skladby našich vozidel rozhodně nelze říci, že by provoz na našich dálnicích byl takto plynulý. A tak třeba v návratových víkendových špičkách pocit jistoty rozhodně nemáme. Z valné většiny nám bere nervy nesprávné, agresivní a neohleduplné chování řady řidičů. Není to zdaleka jen chování majitelů nových silných aut, kteří zneužívají své motorické převahy k agresivní jízdě - stejně málo ohleduplný je řidič staršího vozu, který tvrdošíjně setrvává na své standardní rychlosti kolem 80 km/h ve středním či dokonce levém pruhu. Nezapomínejme, že i na dálnici se smí předjíždět pouze vlevo, zvykněme si co nejrychleji uvolňovat levý a střední pruh rychlejším vozům i tehdy, když jejich řidiči jedou rychleji, než dovoluje předpis. V žádném případě nemůžeme být samosoudci a brát právo do svých rukou.

Následky dálničních nehod bývají tragické, protože se odehrávají za vyšších rychlostech a velmi snadno se změní v havárie řetězové. Na co si musíme dávat na dálnici obzvláštní pozor? Především na to, že dálnice na nás působí uklidňujícím dojmem, zdá se nám, že jedeme pomalu, ztrácíme odhad bezpečné vzdálenosti od vozů před námi. Běda pak, když nás delší jízda ukolébá do polosnění či dřímoty. To vše je ještě horší za snížené viditelnosti, kdy většina řidičů reaguje až dvakrát pomaleji, než za viditelnosti dobré. Jen velmi málo řidičů dbá na dálnici dodržení pravidla "jedu jen tak rychle, abych dokázal zastavit na vzdálenost, na kterou dohlédnu". Vždyť před námi může být na vozovce cokoliv - spadlý náklad, havarovaný vůz, nebo třeba přejetý divočák. Nedodržování těchto zásad vede obvykle k tragickým řetězovým srážkám, které odnesou i ti zcela nevinní. Zvykněme si už konečně na to, co je zcela běžné u našich sousedů - jakmile řidič spatří před sebou na dálnici cokoliv podezřelého, okamžitě zapíná varovné blikače, aby upozornil či "probudil" ty, kteří jedou za ním a současně s tím výrazně snižuje rychlost. Chrání tak hlavně sebe před nárazem zezadu. Musíme si také uvědomit, že každá porucha, při které musíme na dálnici zastavit, znamená smrtelné nebezpečí. Na výrazné světelné označení překážky zapomínají často i ti, kterým je práce na dálnici denním chlebem. Zvykněme si při každém vynuceném zastavení zajet co nejdále k pravému svodidlu, ihned zapnout varovné blikače, obléknout výstražnou vestu a předpisově umístit výstražný trojúhelník. Cestující vysazujeme zásadně doprava, až za svodidla. Pokud nám někdo vypomůže vlečením, tak jedině na nejbližší sjezd z dálnice, nebo na odpočívadlo, odkud můžeme zavolat pomoc. Daleko nejlepší je však dbát na perfektní stav vozu a dostatek pohonných látek, abychom se do nouzových situací pokud možno nedostali vůbec. Při jízdě pak musíme pamatovat vždy na to, proč konstruktéři naše vozy vybavili blinkry a soustavou zpětných zrcátek, stíračů a ostřikovačů.

Zdroj: www.uamk-cr.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo Peníze.cz - Největší web o osobních financích na českém internetu
logo Život dětem logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby logo Bezhladovění.cz - Magazín o hubnutí a zdravém životním stylu