logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 61516007 | 2022
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Začala poslední etapa výměny řidičských průkazů!

Začala poslední etapa výměny řidičských průkazů! Začala poslední etapa výměny řidičských průkazů!

 

Majitelé řidičských průkazů vydaných do 31. 12. 2000 měli za povinnost vyměnit si je do konce minulého roku. Tuto výměnu však nestihlo více než 260 000 řidičů. Výměna je možná i nadále, nebude však již bezplatná. Nově tato povinnost nastala i pro další více než milion řidičů. Prvního ledna 2011 totiž začala třetí, poslední etapa výměny řidičáků.

Podle zákona č. 361/2000 Sb. byli majitelé řidičských průkazů vydaných mezi 1. lednem 1994 až 31. 12. 2000 povinni vyměnit řidičský průkaz. I přes zesílenou kampaň resortu dopravy a varování v médiích si necelých 300 000 lidí průkaz vyměnit nestihlo. Centrální registr řidičů takových dokladů k 31. prosinci 2010 evidoval 264 105. Více něž třetina jejich držitelů je ve věku 30 - 40 let.

Je nutné ale podotknout, že část lidí již zažádala o výměnu a mají připravený průkaz k vyzvednutí na příslušné obci. Pro statistické účely však i tyto případy řadíme mezi nevyměněné, protože dokud řidič nemá vyzvednutý platný ŘP, nesmí usednout za volant! Dále jsou v tomto počtu zahrnuti lidé, kteří se rozhodli, že již po zbytek života řídit nebudou. Tito řidiči však mají povinnost řidičák vrátit zpět na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Majitelé nevyměněných průkazů mohou zažádat o výměnu i v tomto roce, ovšem musí počítat s tím, že již není bezplatná. Zaplatit budou muset správní poplatek za vydání. I nadále však platí možnost zrychlené výměny řidičáku (tzv. blesk), která je zpoplatněna ve výši 500 Kč. Taková výměna pak trvá pět pracovních dní místo kalendářních dvaceti.

Výměna řidičských průkazů však nekončí. Prvního ledna začala poslední etapa, ve které se vyměňují řidičské průkazy vydané mezi 1. lednem 2001 až 30. dubnem 2004. Jejich majitelé by si je měli vyměnit nejpozději do 31. 12. 2013. Tato povinnost se bude týkat celkem 1 067 012 řidičů. „Radím těmto řidičům, aby nenechávali žádost o výměnu na poslední chvíli. Vyhnou se tak dlouhé čekací době, která postihla desetitisíce lidí, kteří nechali výměnu ke konci roku 2010," podotýká šéf rezortu dopravy Vít Bárta.

Teprve završením třetí etapy bude proces obměny řidičských průkazů skončen. Po 1. lednu 2014 bude v České republice platný pouze typ tzv. evropského průkazu.

Zdroj.tisková zpráva na:www.mdcr.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo Peníze.cz - Největší web o osobních financích na českém internetu
logo Život dětem logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby logo Bezhladovění.cz - Magazín o hubnutí a zdravém životním stylu