logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 45743577 | 2021
Katalog firem Uniform - reklamní banner

ABPM je ambulantní měření tlaku krve po delší dobu

ABPM je ambulantní měření tlaku krve po delší dobu

 

Stále více se do povědomí lidí dostává fakt, že hypertenze neboli vysoký tlak krve, je velmi nebezpečné onemocnění, které si vlastně ani neuvědomujeme. Projeví se až po dlouhé době a může skutečně způsobit značné zdravotní komplikace. Při vysokém krevním tlaku se nejen srdce, cévy ale i například ledviny a oči namáhají, a při neléčené hypertenzi může dojít až k infarktu nebo mozkové příhodě. Jestliže je měření při návštěvě ordinace neprůkazné, někdy se volí metoda ABPM (angl. Ambulatory Blood Pressure Monitoring) neboli ambulantní měření tlaku krve po dobu 24 hodin.

 

 

ABPM se volí v případě, že pacient trpí syndromem bílého pláště

 

 

Ambulantní měření tlaku krve (AMTK) se volí v případě, že i přes vnější příznaky se nedaří krevní tlak věrohodně změřit. Někteří pacienti podléhají tzv. syndromu bílého pláště, což je situace, kdy je samo vyšetření rozruší a krevní tlak jim okamžitě stoupne. Lidé se při návštěvě lékaře bojí, že jim diagnostikuje nějakou vážnou nemoc, a jejich hodnoty se okamžitě změní. Reaguje totiž na emoce a psychické výkyvy.  Pak má smysl zvolit vyšetření  ABPM, které je šetrné a pacienta nijak neomezuje.

 

 

ABPM se měří ve dne každou půlhodinu, v noci jednou za hodinu

 

 

Ambulantní měření krevního tlaku neboli ABPM spočívá v tom, že pacient má na paži trvale pryžovou manžetu, od níž vede gumová hadice k malému přístroji u pasu. Zařízení v daných intervalech manžetu nafukuje a měří tlak. Ve dne je to každou půlhodinu, v noci jednou za hodinu. Pacient by při měření měl paži uvolnit a být na chvíli v klidu, aby se hodnoty nějak výrazně nezměnily. Ambulantní měření doplňují i záznamy, které si pacient souběžně vede. Popisuje v nich, jakou činnost během měření prováděl. Lékař pak má daleko přesnější podklady, na základě kterých měření vyhodnocuje.

 

   Zdroj:https://www.pressweb.cz/


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby