logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 34613570 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Jaký vybrat obojek pro psa?

Jaký vybrat obojek pro psa?

 

Obojek pro psa patří mezi základní vybavení, když už nějakého toho chlupáče máte doma. Nabídka různých druhů provedení a materiálů je natolik široká, že nejde jen tak jednoduše říci, která varianta je nejlepší. Navíc každý pejskař Vám řekne, že má dobré zkušenosti s tím konkrétním svým nejpoužívanějším typem. Ovšem Vám vůbec nemusí vyhovovat! Nakonec je celý výběr obojku jen a jen na Vás.

 

Obojky pro psy se vyrábějí z různých materiálů. Mezi nejoblíbenější určitě patří kůže či konženka, nylon a kov. Materiály lze samozřejmě i různě kombinovat mezi sebou a tím vznikají rozličné obojky.

 

Provedení obojku nebo-li střih obojku určuje jeho vhodnost použití. Pro různé pejsky, pro různé situace se vždy hodí jiný typ. Záleží jen na pánovi, který pro svého pejska vybere. Nikde není řečeno, že nemůžete používat zároveň i různé typy obojků k různým činnostem.

 

Obojky klasické

Asi nejpoužívanější typ obojku. Vhodný jak pro malá, střední tak i pro velká plemena psů. Je to obojek, který se vyznačuje svým pevně daným obvodem. Většina obojků jsou velikostně nastavitelné, tudíž nastavíte vhodnou velikost pro Vašeho pejska a tu už tento obojek mít bude. Regulace velikosti je vhodná také pro silně osrstěná plemena, která mohou mít rozdíl v letní a zimní srsti.

 

Klasické obojky mají nejširší využití. Můžete je používat k běžnému nošení, mohou je mít psi při volném pobytu na zahradě, k procházkách, výletům. Stejně tak je můžete použít v kombinaci s postroji při různých sportech, ať již při nácviku, tak při výkonu, pokud není v pravidlech obojek vysloveně zakázán. Nosit je mohou jak nejmenší plemena, tak středně velcí a jistě i velká a obří plemena psů.

 

Polostahovací obojky

Někteří chovatelé upřednostňují použití polostahovací obojků. Převážně se polostahovací obojky převlékají přes hlavu psa, kde následně volně sedí na krku. Pouze při tahu psa dochází ke stažení obojku a zároveň krku psa. Toto stažení však není nekonečné, ale jen dle nastavení obojku. Některým psům stačí, když obojek psovi obejme krk natěsno, někteří chovatelé nastavují obojek tak, aby došlo dokonce k částečnému zaškrcení psa.

 

Polostahovací obojky jsou vhodné na standardní procházky, venčení, menší výlety. Jistě najdou i uplatnění opět v kombinaci s postrojem v různých sportech. Ovšem nedoporučila bych tento typ obojku pro běžné nošení na zahradě či k procházkám na volno v přírodě. Právě proto, že obojek v nestáhnutém stavu volně leží psovi na krku, může dojít k zachycení obojku. V lepším případě se psovi obojek vyvlékne, ale v horším případě se může zachytit tak, že nebude pes schopen se z obojku vyvléknout.

 

Stahovací obojky

Ve stahovacím provedení se používají obojky asi nejméně často, ovšem používají. Jedná se o to, že obojek nemá žádnou „zarážku" a tak když pes zatáhne, tak se obojek stáhne na nejmenší možný obvod tj. přímo škrtí psa. Tohoto efektu používají někteří chovatelé u agresivních, divokých, nezvládnutelných psů. Při velmi častém používání tohoto obojku se však práh bolesti psa posouvá natolik, že pes by byl za určitých okolností se schopen opravdu sám uškrtit.

 

Tento typ obojku se používá spíše jako výchovný, ke cvičení. Určitě ho nedoporučuji používat nastálo. Jeho zápory při volném pohybu jsou stejné jako u polostahovacího obojku, ovšem zde mohou být následky zachycení se psa za obojek opravdu fatální.

 

 

V poslední době lze v nabídce různých výrobců objevit i obojky s podšitím. Podšitím se obojek stane jemnějším k srsti psa, odolnější a v neposlední řadě i dekorativnější. Na výběr je několik druhů materiálů k podšívání, mezi nekvalitnější se řadí podšití softshellem.

 

Zdroj:http://www.mojeclanky.cz
Zdroj foto:http://www.nejen-obojky.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22