logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 34613703 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Má vaše kočka zdravé oči?

Má vaše kočka zdravé oči?

 

Dospělý člověk ve chvíli, kdy začne špatně vidět nebo má zarudlé oko, zamíří k lékaři. Co když se ale to samé stane jeho kočce?

 

Zarudlé oko může znamenat cokoliv od triviální záležitosti až po závažné onemocnění. Vždy je lepší raději navštívit veterináře a ujistit se, o jak závažný problém se jedná. Možná máte obavy, co vás u veterináře čeká a jaké asi budou výdaje. Člověk ze zkušenosti ví, že samotné vyšetření očí u lékaře není nic složitého a že je bezbolestné. Co ale čeká vaše zvířecího miláčka v ordinaci veterinárního lékaře?

 

 

MVDr. Jiří Beránek, odborník na zvířecí oftalmologii, vysvětluje: „Dříve bylo vyšetření očí poměrně složitým úkonem zejména u nekooperujících pacientů. Naštěstí doba pokročila a dnes už samotné vyšetření očí netrvá déle než pár minut a jedná se o běžnou záležitost." Lékař zamíří speciální přístroj na oko kočky, zmáčkne tlačítko a v tu chvíli přístroj sám změří tzv. nitrooční tlak, podle nějž veterinář dokáže určit diagnózu. Celé vyšetření stojí cca 100-200 Kč, jedná se tedy o poměrně přijatelnou investici do zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

 

 

Veterinář radí, kdy nechat odborně zkontrolovat zrak:

 

- u koček starších 10 let nechte zrak kontrolovat pravidelně 2-3x ročně
- pravidelně u plemen s predispozicí k očním vadám - barmská, habešská a mainská mývalí
- ve chvíli, kdy má kočka zarudlé oko

 

Zvýšené riziko onemocnění očí a očních vad hrozí mladým kočkám, hlavně těm žijícím venku (virová onemocnění horních cest dýchacích, spojivky a rohovky - zejména Herpes virus FHV1). Druhou rizikovou skupinou jsou kočky starší 10 let, které trpí zhoršenou funkcí ledvin (chronické selhávání ledvin) a následkem toho vzniká tzv. renální hypertenze (vysoký tlak související s nedostatečností ledvin) se závažnými projevy na očích (odchlípení sítnice a ztráta zraku).

 

 

MVDr. Beránek doporučuje zaměřit se na prevenci: „Nikdy nezapomínejte na denní péči o kočičí oči: odstraňujte ospalky a čistěte srst přesahující do očí." Pečujte o zrak svých koček stejně dobře jako o ten svůj...

 

Zdroj: tisková zpráva na:http://www.kocky-online.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22