logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 34613424 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Denní zaměstnání pro vašeho psa

Denní zaměstnání pro vašeho psa

 

Každý pes potřebuje nějakou zábavu. Některá plemena jsou v tomto směru nenáročná, zatímco jiná vyžadují mnoho pohybu. Nebylo by proto příliš rozumné popřizovat si psa, který toho "moc nevydrží" jestliže jste vášnivý tulák, nebo naopak nějaké velké pracovní plemeno, pokud jste zvyklí nechodit.

Většina psů potřebuje v průměru dvě nejméně dvacetiminutové procházky denně - pokud možno někde, kde je možné je pustit z vodítka a nechat je volně pobíhat. Jestliže máte velkou zahradu, nejsou vycházky takovou nutností - místo nich si třeba můžete hrát se psem s míčem.

Hodně pohybu potřebují zejména pracovní plemena. Je dobré usměrnit jejich energii a inteligenci do plnění různých úkolů, například nechat je ukázat svoji poslušnost a čilost. Můžete začít i tím, že se s nimi zapíšete na nějaké cvičiště.

 

pes1

Malým plemenům stačí celkem málo cvičení, zato však milují procházky v parcích, proto by nebylo dobré je o ně připravit. Některá z trpasličích plemen své páníčky na procházku doslova "vytáhnou".

Pro starší pány je ideálním společníkem buldok, který toho příliš nenachodí, nejvýše tak kilometr. Je velmi důležité vědět, že s těmito psi nesmíte na namáhavější vycházku, jestliže je příliš velké teplo. Vzhledem k silně zkrácenému čenichu mají potíže s dýcháním, které mohou končit i smrtí. Prozíraví chovatelé s nimi za teplého počasí cestují jedině tehdy, když mají mokrý ručník a sáček s ledem, aby mohli psa osvěžovat.

 

pes2

Berte své štěně na vycházky

Není rozumné, abyste brali štěně jakéhokoli plemene na delší vycházky, dokud mu není alespoň půl roku. Teprve potom bude dost odolné a bude v odpovídající kondici. Podobně nemůžete počítat s tím, že byste mohli vzít dospělého psa, který byl zvyklý na "sedavý" život a není zrovna v nejlepší kondici, na 15kilometrový výlet. Délka vycházek se musí zvětšovat pravidelně, ale postupně.

Dalmatin, který původně provázel kočáry, je schopen držet bez námahy krok i s koňmi. Toho jsou schopna i některá plemena teriérů. Jednou jsem potkala trpasličího jezevčíka, který se potuloval se svým pánem v horách, daleko od domova. Jeho pán mi vysvětlil, že ho bral na dlouhé procházky celý život, takže to pro něj nebylo žádným problémem.

Důležitá je pravidelnost

• Vyzkoušejte si pravidelný rozvrh vycházek se psem a ten se pak snažte dodržovat. Například to může být po ránu a odpoledne - a navíc krátká procházka před spaním. Uvědomte si, že jakmile si pes na tento rozvrh zvykne, bude zklamaný, jestliže se v pravidelnou hodinu procházka konat nebude, stejně jako by byl rozčarovaný, kdyby se v obvyklou dobu neobjevila jeho miska s krmením.

• Pes, kterého bral jeho pán jako štěně na odpolední vycházky, si to bude velmi dobře pamatovat a dychtivě bude očekávat, kdy vyrazí. Není proto dobré, když majitelé od tohoto zvyku upustí.

Zdroj:Svět psů
Nakladatelství Svojtka&Co
www.svojtka.cz


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22