logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 30544081 | 2019
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Neplatil vám zaměstnavatel? Peníze můžete dostat od státu

Neplatil vám zaměstnavatel? Peníze můžete dostat od státu

 

Za zaměstnavatele v insolvenci může zaměstnancům dlužnou mzdu vyplatit úřad práce.

 

Poradíme, kdy a jak si o peníze říct.


Když se zaměstnavatel dostane do platební neschopnosti a nemá na výplaty, na jeho zaměstnance myslí zákon o ochraně zaměstnanců. Abyste si mohli s nadějí na úspěch o nevyplacenou mzdu říct u úřadu práce, musí na zaměstnavatele být podaný insolvenční návrh, případně na něj musí být vyhlášené moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Insolvenční návrh sice v praxi většinou podávají věřitelé, jako jsou spolupracující firmy, dodavatelé, zákazníci a podobně, ale nic nebrání tomu, aby ho podali i zaměstnanci.

 

Řekněte si včas

 

Požádat úřad práce o proplacení mzdy, kterou vám dluží insolventní zaměstnavatel, můžete nejdéle do pěti měsíců a patnácti kalendářních dnů ode dne, kdy se informace o možnosti uplatnit mzdové nároky objevily na úřední desce Úřadu práce ČR. (Pokud v této lhůtě zaniklo moratorium vyhlášené před zahájením insolvenčního řízení nebo soud rozhodl o insolvenčním návrhu jinak než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den zániku moratoria nebo v den, kdy soudní rozhodnutí nabude právní moci.) Limitováno je také opakování pomoci. Pokud se váš zaměstnavatel dostane do platební neschopnosti častěji, můžete se mzdovými nároky, které vám vznikly u téhož zaměstnavatele, uspět až po měsíci a  roce od posledního měsíce, za který vám místo zaměstnavatele propláceli mzdu z pracáku.

 

Jak si říct

 

Říct si nestačí. Musíte to mít na papíře. Do písemné žádosti napište zejména své jméno, rodné číslo nebo datum narození, adresu bydliště, označení zaměstnavatele, sídlo nebo místo jeho podnikání nebo jeho bydliště, výši uplatňovaných mzdových nároků, údaje potřebné pro výpočet daně z příjmů, kalendářní měsíce, za které uplatňujete mzdové nároky. Nezapomeňte taky na upřesnění způsobu výplaty, případně napište číslo účtu, na který vám peníze mají přijít, a připište, u jaké zdravotní pojišťovny jste pojištění, úřad jí za vás odvede z vyplácené mzdy povinné pojistné. Součástí žádosti mohou být i doklady, kterými prokazujete výši uplatňovaných mzdových nároků. Budete muset taky prokázat dobu trvání pracovního poměru, dohody o provedení práce, nebo dohody o pracovní činnosti.

 

Aby všechno sedělo

 

S vašimi požadavky půjde úřad práce za zaměstnavatelem nebo jeho insolvenčním správcem. Bude od nich chtít vykázat, kolik a za jaké měsíce na mzdách dluží. A pokud vaše požadavky budou tomuto výkazu odpovídat, dá vám úřad – do desíti dnů po té, co výkaz dostane – vědět, kdy a jak peníze dostanete. Pokud výše uplatňovaných nároků nebude za některý měsíc s výkazem korespondovat, úřad práce rozhodne o přiznání mzdového nároku za tento měsíc pouze v prokázané výši. Pokud výši mzdového nároku nedokážete prokázat, přizná vám úřad práce mzdový nárok jen ve výši minimální mzdy, která platila ke dni vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo ke dni podání insolvenčního návrhu.

 

Zdroj: https://www.penize.cz/mzda-a-plat/330495-neplatil-vam-zamestnavatel-penize-muzete-dostat-od-statu

 

Další články na penize.cz:

 

Hypotéky a úvěry ze stavebka. Kdo zlevnil, kdo podražil

 

Novinky z bank a pojišťoven: Zvyšování i rušení poplatků, rychlejší platby, propojení účtů

 

2018: Těžký rok pro akcie

 

Osobní bankrot 2018. Pravidla a kalkulačka oddlužení

 

Komodity: výhledy do roku 2018


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22