logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 36542991 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Po zpřísnění se hypotéky vrátily na běžnou úroveň, hlásí ČNB

Po zpřísnění se hypotéky vrátily na běžnou úroveň, hlásí ČNB

 

Objem skutečně nových hypoték v roce 2019 klesl meziročně o 13,6 procenta. Vyplývá to z konečných statistik za loňský rok, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

 Banky loni poskytly nové hypotéky za 162 miliard korun, což je o 25 miliard méně než v roce 2018.

 Právě objem skutečně nových úvěrů – nezahrnující především refinancování, tedy pouhý převod z jedné banky do druhé – podle ČNB nejlépe popisuje situaci na trhu. Mezi nové úvěry počítá i navýšení těch stávajících.

 Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové takový pokles odpovídá očekáváním centrální banky. Ta po zavedení nových limitů na výši hypotéky vůči čistému ročnímu příjmu (DTI) a na celkové splátky dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) v říjnu 2018 odhadovala, že se roční objem nově poskytovaných hypotečních úvěrů – po ustálení trhu – sníží zhruba o desetinu.

 „Nepotvrzují se dřívější prohlášení tržních účastníků (především bank – pozn. red.), že nové příjmové ukazatele budou mít na poskytování hypotečních úvěrů silně negativní dopad v rozsahu 20 procent i vyšším,“ říká Jan Frait, ředitel sekce finanční stability ČNB. „Cílem nově zavedených limitů DTI a DSTI není primárně snížit jejich objem, ale zabránit tomu, aby si je brali příliš rizikoví žadatelé,“ dodává.

 
„Příliš rizikoví klienti, kteří si hypoteční úvěr berou v časech ekonomické konjunktury, by v době zhoršení stavu ekonomiky mohli čelit předlužení a ohrozit finanční stabilitu, tedy zdraví domácích bank. Právě její zachování je vedle udržení cenové stability dalším důležitým úkolem České národní banky, který jí byl dán zákonem,“ vysvětluje Frait.

 


Po připočtení refinancovaných úvěrů dosáhlo loňský objem úvěrů podle oficiální statistiky ČNB 191 miliard oproti 222 miliardám v předchozím roce – trh klesl o 13,9 procenta. „Na tomto vývoji se poměrně výrazně podílelo meziroční snížení objemu refinancovaných hypotečních úvěrů na 29 miliard z předloňských 35 miliard. Toto snížení však nesouvisí s regulací hypoték ze strany ČNB, protože ta se na refinancované úvěry nevztahuje,“ upozorňuje Fišerová.

 „Rok 2019 byl silně ovlivněn takzvaným efektem předzásobení, ke kterému došlo ve druhé polovině roku předchozího. V období po ohlášení nových příjmových limitů platných od října 2018 skokově vzrostl objem nově uzavřených hypotečních smluv. O to méně se jich zákonitě poskytlo v období následujícím, tedy v první polovině roku 2019,“ zdůrazňuje Frait.

 Ve druhé polovině loňského roku se objemy skutečně nových hypotečních úvěrů postupně dostávaly na běžné úrovně předchozích let. „Pro ilustraci lze uvést, že průměrný měsíční objem skutečně nových hypoték za léta 2015 až 2018 činil 13,3 miliardy korun. V porovnání s dlouhodobým průměrem tak ani průměr za rok 2019 ve výši 13,5 miliardy nijak nevybočoval. Průměrný objem za poslední čtvrtletí loňského roku dokonce dosáhl 15,5 miliardy,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

 Česká národní banka zároveň upozornila na rozdíly své statistiky oproti mediálně nejznámějšímu ukazateli Fincentrum Hypoindex. Podrobněji je vysvětlil před rokem a půl Jiří Sojka ze sekce statistiky a datové podpory.

 Zdroj: https://www.penize.cz/hypoteky/412487-po-zprisneni-se-hypoteky-vratily-na-beznou-uroven-hlasi-cnb

 

Další články na penize.cz

 

https://www.penize.cz/silnicni-dan/412169-silnicni-dan-je-tu-kdo-musi-podat-priznani-a-do-kdy-ji-zaplatit

 

https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/412438-zaplat-stovku-a-mas-klid-schillerova-dokoncila-pausalni-dan-pro-osvc

 

https://www.penize.cz/hypoteky/412457-pravidla-hypotek-se-daji-jeste-utahnout-sroubovaky-cnb-ocima-expertu

 

https://www.penize.cz/financni-poradenstvi/412447-nahravat-vsechny-hovory-s-klienty-senatori-chteji-zmirneni

 

https://www.penize.cz/starobni-duchod/412444-lide-s-narocnou-praci-pujdou-driv-do-duchodu


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22