logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 45371936 | 2021
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Stát odpustí menším firmám pojištění. Když udrží lidi

Stát odpustí menším firmám pojištění. Když udrží lidi

 

Firmám do 50 zaměstnanců stát odpustí sociální pojištění za letošní červen až srpen. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválili poslanci.

 „Díky tomu teď napumpujeme do malých českých firem, které splní podmínky, pořádnou dávku pomoci,“ říká ministryně Jana Maláčová.

 Provládní poslanci zároveň odmítli všechny opoziční návrhy, které chtěly odpuštění pojištění rozšířit i na větší firmy nebo počítaly se zmírněním podmínek čerpání. Prošel jediný pozměňovací návrh, který vrací lhůtu pro přihlášky a odhlášky zaměstnanců z jednoho na osm dnů.

 Firmy pro získání nové úlevy budou muset splnit dva předpoklady: udrží si oproti březnu 2020 devadesátiprocentní zaměstnanost a devadesátiprocentní objem mezd. Nesmí tedy výrazně propouštět ani snižovat platy.

 „Řada zaměstnavatelů – pokud nechtěla masově propouštět – musela dočasně snížit mzdy o více než desetinu, aby vůbec přežili. Z tohoto důvodu se pomoc nedostane opět k těm, kteří ji reálně potřebují,“ kritizuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Mezi zamítnutými pozměňovacími návrhy byly i ty, které chtěly vyjít této připomínce vstříc.

 Schválený návrh také stanuje limit, do kterého půjde odpuštění u jednotlivých zaměstnanců využít. Pojištění se bude odpouštět jen z mezd či části mzdy do 1,5násobku průměrné mzdy. A podporu nebudou smět využít firmy se sídlem v daňovém ráji.

 
Tentokrát jde o skutečné odpuštění plateb sociálního pojištění za zaměstnavatele a ne jenom o odklad, který mohou využít i větší firmy za květen až červenec. Toto opatření už v minulém týdnu prošlo i Senátem.

 Stejně jako u odložení plateb sociálního pojištění bude i odpuštění v rámci programu Antivirus fungovat automaticky. Firmy tak o odpuštění nebudou muset nikde žádat, ale jednoduše peníze za sociální pojištění nepošlou.

 Odpuštění plateb sociálního pojištění má státní pokladnu vyjít na zhruba čtyři a půl miliardy korun za měsíc, dohromady tedy na 13,5 miliardy. Podle Maláčové se opatření může dotknout až 1,5 milionu zaměstnanců. Vláda ho schválila jako další variantu programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, konkrétně bod C.

 Program A je určen pro firmy a zaměstnance s úplně odstaveným provozem a postupně už z něj firmy vypadávají, jak obnovují provoz.

 Program B řeší částečnou odstávku firem a ministryně Maláčová na dnešní jednání šla s tím, že ho chce prodloužit do konce srpna. Vláda to odsouhlasila. Programy B a C nepůjde kombinovat, kdo využije jeden, nemůže využít v daném měsíci druhý.

 O návrhu dočasně prominout odvody jednala na začátku týdne i tripartita. Na podobě režimu C se neshodla, informuje agentura ČTK. Podle zaměstnavatelů by odpuštění odvodů mělo být pro všechny firmy, nejen pro ty malé. Odbory naopak opatření odmítly. Nesouhlasí s výpadkem příjmů do systému pojištění, tedy hlavně na důchody.

 „Ministryně práce a sociálních věcí hovořila o tom, že na program dosáhne 88 % firem, tedy 233 tisíc zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají 1,464 milionu zaměstnanců v soukromém sektoru. Zbylé firmy tedy na režim nebudou mít nárok jen kvůli tomu, že nepatří do skupiny drobných zaměstnavatelů, přičemž to jsou právě tito zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají většinu z 3,7 milionu zaměstnanců soukromého sektoru v České republice,“ říká Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

 Zdroj: https://www.penize.cz/zamestnani/416948-stat-odpusti-mensim-firmam-pojisteni-kdyz-udrzi-lidi

 

Další články na penize.cz

 

https://www.penize.cz/podnikani/417047-ztratu-pujde-odepsat-zpetne-klesne-dph-na-ubytovani-a-vstupne

 

https://www.penize.cz/dan-z-nabyti-nemovitych-veci/417028-sleva-nebude-zadarmo-konec-dane-z-nabyti-nemovitosti-ocima-expertu

 

https://www.penize.cz/nakupy/417030-dobirka-uz-neni-kralem-cesi-casteji-plati-kartou

 

https://www.penize.cz/sporici-ucty/417010-sporici-ucty-15-uz-moneta-neda-raiffka-zmensi-xl

 

https://www.penize.cz/nakupy/417019-karantena-v-penezenkach-konci-nova-cisla-jak-cesi-utraceji


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby