logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 43397760 | 2020
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Osobní bankrot se zkrátí. Oddlužení má být na tři roky

Osobní bankrot se zkrátí. Oddlužení má být na tři roky

 

Cesta z dluhů bude snadnější a rychlejší. Návrh ministerstva spravedlnosti, reagující na unijní směrnici, podpořila vláda.
Od poloviny příštího roku by se délka takzvaného osobního bankrotu měla zkrátit na tři roky. Počítá s tím novela insolvenčního zákona, kterou dnes schválila vláda. Návrh ministerstva spravedlnosti vychází z evropské legislativy, teď zamíří k projednání do Parlamentu.

 „Tříletý režim oddlužení by mohl platit v insolvenčních řízeních zahájených po 1. červenci 2021,“ říká Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

 Dnes se mohou lidé zbavit dluhů formou osobního bankrotu během pěti let. Existuje sice i zkrácené tříleté oddlužení, ale bez dalších podmínek ho zatím mohou využít jenom příjemci starobního důchodu nebo invalidního důchodu ve druhém a třetím stupni.


Pro tyto skupiny dnes u tříletého oddlužení neplatí ani 30% hranice uhrazení dluhů, která slouží u pětiletého oddlužení jako jistota úspěšného oddlužení. O výsledku pak rozhoduje soud, který přihlíží k tomu, zda člověk v osobním bankrotu udělal maximum pro uhrazení co nejvyšší části dluhů. Jedinou podmínkou, která ale pro některé zájemce přesto může být nedosažitelnou, je zaplatit věřitelům aspoň tolik, kolik dlužník odvede insolvenčnímu správci na poplatcích. Jde o zhruba 1100 korun měsíčně, tedy kolem 40 tisíc korun za tři roky.

 Oddlužení si na tři roky si v současnosti může zkrátit také ten, kdo za tuto dobu splatí alespoň 60 procent dluhů.

 Podle nových pravidel, která podpořila vláda, se má o osudu oddlužení rozhodovat takto: „Stejně jako ve stávající úpravě je i nadále zachováno, že dlužník nebude muset splatit určité procento svých pohledávek, aby mohl být oddlužen. Musí však být splněno, že po celou dobu tří let vynakládal veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat. Pokud však splatí 30 %, bude mít v podstatě jistotu, že bude oddlužen. Zůstává i nadále zachována konstrukce vyvratitelné domněnky,“ vysvětluje Řepka. Zůstane i podmínka uhradit alespoň tolik dluhu, kolik dlužník zaplatí insolvenčnímu správci. Rozhodovat o oddlužení bude i dál soud na základě hodnotící zprávy od insolvenčního správce.

 Pravidla oddlužení se naposled zásadně měnila od loňského června. Už při projednávání tehdejších změn někteří poslanci a experti upozorňovali, že když se oddlužení nezkrátí, stejně se budou muset jeho pravidla brzo měnit znovu kvůli předpisům EU.

 Od letošního dubna se pětileté oddlužení nově zpřístupnilo i těm fyzickým osobám, které mají dluhy také z podnikání. I na tyto dluhy má od příštího července začít platit kratší tříleté období. To bude dostupné všem fyzickým osobám bez rozdílu právě na základě unijní směrnice.

 


Další navržené změny

 


Odstranění faktických překážek na vstupu do oddlužení

 Součástí návrhu zákona je i norma usnadňující dlužníkům s exekucemi vstup do oddlužení. Exekuční srážky, které by za současné právní úpravy byly až do schválení oddlužení uloženy u plátce mzdy, bude možné použít přednostně na úhradu pohledávek výživného a ve zbytku na úhradu nákladů insolvenčního řízení. Dlužník proto nebude nucen po provedení exekučních srážek uhrazovat výživné a náklady řízení z nezabavitelné částky.
Odstranění procesních překážek včasného osvobození dlužníka

 Včasnému osvobození dlužníka nebrání případné průtahy při zpeněžování majetku. V novém procesním schématu oddlužení lze dlužníka osvobodit, přestože v okamžiku splnění předpokladů pro osvobození dosud nebylo dokončeno zpeněžení majetku náležejícího do majetkové podstaty. Nedojde-li k přerušení či prodloužení průběhu oddlužení iniciovanému zpravidla ze strany dlužníka, bude dlužník osvobozen nejpozději po třech letech od schválení oddlužení. Ve zpeněžování lze pokračovat i po osvobození dlužníka.

 Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

 Velké změny se chystají také u exekucí. U nich by nejprve zhruba od půlky listopadu měly být stejně jako na jaře dočasně zastavené mobiliární exekuce a dražby nemovitostí. Tato stopka má platit do konce ledna, rozhodovat o ní teď budou senátoři.

 Na začátku listopadu by poslanci měli definitivně schválit pravidla takzvaného chráněného účtu, který by měl ochránit nezabavitelné částky poté, co jim už stržené peníze z výplaty pošle zaměstnavatel.

 
Měl by začít fungovat od začátku roku 2021 a poslanci si od něj kromě jiného slibují, že pomůže alespoň u některých stávajících dlužníků k návratu z černé do oficiální ekonomiky. Chráněný účet chtějí prosadit také s výhledem na současnou situaci, která může „vyrobit“ větší počet nových dlužníků s nezvladatelnými dluhy.

 A sněmovna řeší i velký balík změn exekucí. Hraje se třeba o místní příslušnost exekutorů, o zastavení marných exekucí nebo o povinné zálohy, které by exekutorům měli platit věřitelé.

 Projednávání novely exekučního řádu se ale dále zpožďuje. V minulém týdnu poslanci přerušili druhé čtení a bude se čekat, až ministerstvo spravedlnosti novelu přepracuje podle návrhů ústavně-právního výboru. Chystané velké změny se tak o další týdny odkládají.

 „Dostáváme se do procesního zmatku, který nahrává spíše odpůrcům reformy exekucí. Jsou však připravena řešení, jak reformu zachránit. Stačí, aby je politici podpořili,“ říká Věnek Bonuš z Rekonstrukce státu, která je členem Platformy za reformu exekucí.

 Zdroj: https://www.penize.cz/osobni-bankrot/421565-osobni-bankrot-se-zkrati-oddluzeni-ma-byt-na-tri-roky

 

Další články na penize.cz

 

S velkou trojkou nepůjdeme. Vzniká druhá platforma pro Bank ID

 

Stravenky už bere i Globus. Má vysoký limit

 

Balíky doručí nová značka, spojí Uloženku a In Time

 

Nejvzácnější bankovka z Česka jde do dražby

 

Vláda si dělá z rozpočtu trhací kalendář. A to ho ještě nemá

 

 


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby