logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 46874347 | 2021
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Název jakly dal těmto profilům rýmařovský kovář

Název jakly dal těmto profilům rýmařovský kovář

 

Málokdo ví, že hutní výrobky, které znáte jako jakly, dostaly jméno podle kováře Jäkla z Rýmařova, který si nový název pro ocelové profily nechal ve dvacátých letech minulého století patentovat. O nové profily byl takový zájem, že v roce 1922 vznikla společnost Jäklův železářský průmysl, která velmi dobře prosperovala. Jde o uzavřené ocelové profily většinou čtvercového nebo obdélníkového průřezu s mnohostranným využitím. Uplatňují se při stavbě venkovních i vnitřních robustních konstrukcí, jako nosníky i překlady v patrech, při výrobě skladových regálů i v nábytkářském průmyslu.

 

 

Jakly se vyrábějí válcováním za tepla i za studena

 

 

Stejně jako otevřené ocelové profily se jakly vyrábějí v ocelárnách válcováním za tepla i za studena. Při válcováním za studena se dociluje vyšší přesnost výrobků, proto se tímto procesem zpracovávají většinou tenkostěnné profily. Ty se používají na lehké vnitřní konstrukce, například pro opláštění výpočetní techniky či výrobu skladovacích systémů, opláštění skladovacích a výrobních hal. Tenkostěnné profily se dobře ohýbají, proto nacházejí využití i v karosářském průmyslu. Jakly se dále upravují například pozinkováním, aby byly odolnější ve vlhkém prostředí.  

 

 

Jakly se nejčastěji svařují, ale také spojují šrouby nebo nýty

 

 

Silnostěnné jakly se nejvíce využívají ve stavebnictví při stavbě konstrukcí pro skladištní, výrobní a komerční haly. Slouží také jako nosníky. Profily se spojují většinou svařováním, ale také šroubováním a nýtováním. Svařují se zejména velké konstrukce přímo na místě. Některé firmy dávají přednost svařování jednotlivých dílů v dílnách a hotové konstrukční díly přivezou na místo. Je to výhodné v případech, kdy jsou špatné povětrnostní podmínky. Spojení šrouby se více uplatňuje u lehkých konstrukcí, například při výrobě regálů, přístřešků, kotců pro zvířata, různých zástěn, plotů a skleníků.

 

Zdroj:https://www.pressweb.cz/


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Terinvest logo Divadlo U 22 logo GrilyKrby